Андрій Рева: Із 300 тисяч пенсіонерів, котрі залишилися на окупованій території, вбачаємо, що реально нашої допомоги потребують 50 тисяч
Міністр соціальної політики розповів Послу про нині діючий механізм виплат пенсіонерам, котрі опинилися поза лінією зіткнення. Наразі діє один спосіб: щоб продовжувати отримувати пенсію мешканцю окупованої території потрібно зареєструватися на території, підконтрольній Україні, аби отримати статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО). Саме останній дає право на соціальні виплати, в тому числі й пенсії. З іншого боку, цей статус дається тоді, коли переселенець звертається за соціальною допомогою. Якщо мешканець Донецька просто переїхав жити до Львова й він не потребує соціальної підтримки держави, то йому згаданий статус не потрібен.
Як відомо, на непідконтрольній Україні території опинилися 1 млн 200 тисяч пенсіонерів. Сьогодні пенсію отримують 900 тисяч чоловік – саме стільки мають статус ВПО. Статус внутрішньо переміщеної особи з одного боку спрощує процедуру нарахування пенсій. Це робиться без запиту пенсійної справи (як робиться зазвичай, при простій зміні місця проживання пенсіонером) з відповідних відділень ПФ окупованої території. Тим більше запитати немає в кого, адже ці та інші органи української влади ліквідовано сепаратистами. З іншого боку, від ВПО українські органи соціального захисту щопівроку очікують своєрідної звірки, аби можна було переконатися, що з пенсіонером усе гаразд, і також розуміти, що гроші перераховуються саме тому, кому вони належать.
Тим не менше, проблема з виплатами українським пенсіонерам, котрі продовжують мешкати на окупованій території і не зареєстровані як ВПО, є кричущою і, на жаль, відкритою.
„Серед 300 тисяч пенсіонерів, котрі залишилися там, на жаль, є померлі, й точна статистика щодо їх кількості нам не доступна, - каже Міністр Андрій Рева. – Також у числі цих пенсіонерів є ті, хто сьогодні воює проти України і служить у створених окупантами органах влади. Отже, ми, наразі, налічуємо, що кількість тих, хто реально потребує там допомоги й не може переїхати на підконтрольну Україні територію, становить 50 тисяч чоловік”.
У свою чергу, обговоривши з Міністром усі деталі цього складного питання, німецький Посол пан Райхель сказав: „Виявилося, що ця проблема значно глибша й серйозніша, ніж це може собі уявити аматор чи не фахівець. Дякую за змістовну та живу розмову... Однак, попри всю комплексність проблематики не потрібно ні на мить втрачати з поля зору людей, котрі опинилися там у надзвичайно скрутній ситуації. Потрібно пам’ятати, що вони потребують допомоги”.
Власне, таку ж позицію має і Міністр соціальної політики Андрій Рева, зазначивши, що пошуки шляхів вирішення цього питання ведуться постійно.
Всі Пенсії