Перейти до головного вмісту

Безбар’єрність

Безбар’єрність – суспільна норма, в рамках якої кожну людину приймають,поважають і цінують незалежно від походження, статі, віку, фізичних особливостей,трудової зайнятості, інших особливостей та індивідуальних ознак, а при прийнятті рішень влада, бізнес, громада враховує інтереси всіх суспільних груп, в тому числі малочисельних.

Впровадження в Україні безбар’єрного простору передбачене Національною стратегією із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, схваленою розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 року No 366- р.

Національна стратегія була розроблена в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар’єрів» та на виконання Указу Президента України. Вона розрахована до 2030 року і пропонує комплексний підхід до розбудови принципів безбар’єрності для всіх суспільних груп та літніх людей. Стратегія передбачає забезпечення рівних прав та можливостей для всіх людей у самореалізації, зайнятості, пересуванні, сервісах, продовженні освіти, спілкуванні, дозвіллі та розвитку.


Безбар’єрність має на меті усунути бар’єри у шести основних напрямках: фізичному, суспільному, економічному, освітньому, цифровому та інформаційному.

В рамках Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, Міністерство соціальної політики реалізує два флагманські проєкти:

  • вдосконалення системи забезпечення допоміжними засобами реабілітації – як інструменту комфортного життя навіть після травми;
  • послуги “Раннє втручання” – допомога молодим батькам, чия дитина має порушення чи ризик їхньої появи.

Додаткові програми та послуги для побудови безбар’єрного суспільства:

  • запрацювала оновлена послуга “Муніципальна няня”, яка дозволяє батькам дітей з інвалідністю та батькам ВПО за рахунок держави найняти няню, щоб вільний час присвятити пошуку роботи, перенавчанню чи закриттю своїх базових потреб.
  • впровадження послуги підтриманого проживання за принципом “гроші ходять за людиною”, коли отримувач соціальної послуги може сам обрати надавача, зі спеціального рахунку оплатити його роботу та самостійно розпоряджатися власним життям.
  • робота над Стратегією активного довголіття, коли люди старшого віку можуть залишатися соціально активними та залученими до суспільного та економічного життя, без ейджизму.

Цифрова безбарʼєрність Мінсоцполітики

Наразі впроваджуються цифрові рішення для оформлення важливих документів, виплат чи послуг.


Головне завдання Мінсоцполітики в побудові безбар’єрності – забезпечити рівні умови для кожного і кожної, щоб людина, навіть у складній життєвій ситуації, могла самостійно розпоряджатися своїм життям, отримувати необхідну допомогу та підтримку.


Довідник безбар’єрності

“Довідник безбар’єрності” - гід з коректного спілкування, у якому зафіксовані нові норми безбар’єрної мови. Він створений за ініціативою першої леді України Олени Зеленської у співпраці з ГО «Безбар'єрність» , іншими громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, що виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами.


Освітній серіал "Безбар’єрна грамотність"

В українському суспільстві існує комплекс обмежень для різних груп у можливостях безбар’єрного доступу до інфраструктури, транспорту, зайнятості, освіти, отримання публічної інформації, послуг із боку держави та бізнесу тощо.


Новий курс на Дія.Цифрова освіта ознайомить глядачів з основними принципами безбар’єрності на прикладі повсякденних життєвих ситуацій. 21 грудня 2021 року Міністерство цифрової трансформації презентувало новий освітній курс «Безбар’єрна грамотність».


Про що курс?

  • що таке безбар’єрність
  • що саме спричиняє бар’єри
  • кого стосується безбар’єрність
  • чому варто уникати стереотипів та упереджень
  • чи готові українці долати бар’єри
  • чому ми як суспільство потребуємо безбар’єрності
  • чому безбар’єрність — це спільна справа

Безоплатно подивитися курс можна на порталі Дія.Цифрова освіта за посиланням

Курс Міністерства цифрової трансформації України створено в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської в партнерстві з радницею-уповноваженою Президента України з питань безбар’єрності, ГО «Безбар’єрність», представниками громадянського суспільства та експертами за підтримки проєкту ПРООН «Права людини для України», що фінансується Міністерством закордонних справ Данії.

Теги: