Протидія торгівлі людьми
Торгівля людьми є злочином, що передбачає незаконні угоди, пов'язані з експлуатацією людей. Це може включати вербування, переміщення та передачу людей з метою трудової або сексуальної експлуатації, використання в жебракуванні, продаж дітей та інші форми насильства. Торгівля людьми становить загрозу для найбільш вразливих категорій населення, зокрема для жінок, дітей і людей з інвалідністю, особливо в умовах війни.
Інформація про ситуацію в Україні
Повномасштабне вторгнення російських військ в Україну призвело до величезної міграційної кризи, яка посилила ризики торгівлі людьми. На сьогодні сотні людей звертаються за допомогою, і серед них особи, які вже пережили травми.
Державна цільова програма
2 червня 2023 року Кабінет Міністрів України затвердив Державну цільову соціальну програму протидії торгівлі людьми на період до 2025 року. Ця програма має на меті:
- удосконалення механізмів запобігання торгівлі людьми.
- підвищення ефективності виявлення осіб, які вчиняють злочини у цій сфері.
- захист прав постраждалих та надання їм допомоги.
Імплементація програми дозволить поліпшити нормативно-правову базу у сфері протидії торгівлі людьми, зміцнити міжвідомчу співпрацю, а також підвищити професійну компетенцію державних службовців, відповідальних за цю галузь.
Ця програма також сприяє європейській інтеграції України та виконанню зобов’язань за Угодою про асоціацію з Європейським Союзом.
Соціальні послуги
Постраждалі від торгівлі людьми можуть розраховувати на такі послуги:
- надання притулку,
- тимчасове перебування в реінтеграційних закладах,
- психологічну підтримку,
- психотерапевтичну допомогу,
- медичну допомогу,
- відновлення документів,
- роботу із членами сім’ї, навчання,
- працевлаштування,
- соціальну підтримку,
- пов’язану з поверненням до життя в суспільстві,
- розвиток соціальних навичок і вмінь, приналежність до соціальної групи,
- фінансову та гуманітарну допомоги.
Основні напрями роботи держави у сфері протидії торгівлі людьми:
- превентивні заходи (дослідження; інформування; співробітництво організацій; пом’якшення факторів, які зумовлюють торгівлю);
- допомога та надання підтримки постраждалим від торгівлі людьми (захист і забезпечення дотримання основних прав; інформування; правовий захист під час кримінального провадження справи; фізична, психологічна та соціальна реабілітація постраждалих; медична допомога; надання житла; матеріальна допомога; допомога у працевлаштуванні та здобутті освіти; матеріальна компенсація заподіяної шкоди);
- кримінальне переслідування торгівців людьми (припинення повторної торгівлі; протидія нелегальній міграції; кримінальна відповідальність фізичних та юридичних осіб)
В Україні, постраждалі від торгівлі людьми, можуть розраховувати на наступні соціальні послуги: надання притулку, тимчасове перебування в реінтеграційних закладах, психологічну підтримку, психотерапевтичну допомогу, медичну допомогу, супровід у суді, відновлення документів, юридичну допомогу у вирішенні правових справ, навчання, працевлаштування, соціальну підтримку, пов’язану з поверненням до життя в суспільстві, розвиток соціальних навичок і вмінь, приналежність до соціальної групи, фінансову та гуманітарну допомоги.
Іноземець та особа без громадянства, якій встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми на території України, крім вищезазначених прав, має також право на:
- безоплатне отримання послуг перекладача;
- тимчасове перебування в Україні строком до трьох місяців, який може бути продовжено у разі необхідності, зокрема у зв'язку з їхньою участю в якості постраждалих або свідків у кримінальному процесі;
- постійне проживання на території України в порядку, встановленому законодавством.
Міжнародна співпраця
- Співпраця з Групою експертів із заходів стосовно протидії торгівлі людьми (ГРЕТА).
- Співпраця з Інтерполом. Цього року Україна долучилась до проєкту I-Force, де співпрацює з питань торгівлі людьми та навчає українських правоохоронців сучасник методик розслідувань.
- Розвиток діалогу з FRONTEX з питань протидії транскордонній злочинності.
- EUROPOL залишається одним із стратегічних партнерів. Активна взаємодія з аналітичними проєктами «Phoenix» та «Twins», а також Європейським центром протидії контрабанді мігрантів.
- Долучились до ініціативи створення Європолом двох спільних оперативних груп. Одна – відносно кримінальної мережі, яка причетна до торгівлі українськими жінками для сексуальної експлуатації в ЄС, інша – використання українців у вторинному переміщенні мігрантів в ЄС.
Нормативно-правові акти у сфері протидії торгівлі людьми
Конституція України
Закон України "Про протидію торгівлі людьми"
Конвенція Організації Об’єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності від 15.11.2000 р
Постанова Кабінету Міністрів України від 18.01.2012 № 29 "Про Національного координатора у сфері протидії торгівлі людьми"
Закон України "Про соціальні послуги"
Постанова Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 111 "Про затвердження Державної соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2020 року"
Постанова Кабінету Міністрів України від 23 травня 2012 № 417 "Про затвердження Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми"
Постанова "Про затвердження Порядку взаємодії суб'єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми"
Постанова "Про затвердження Порядку виплати одноразової матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми"
Наказ Мінсоцполітики "Про внесення змін до форм заяви про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, та розписки про нерозголошення відомостей"
Наказ Мінсоцполітики "Про затвердження стандартів надання соціальних послуг особам, які постраждали від торгівлі людьми"