Двостороння зустріч у межах скринінгу між Україною та Європейською Комісією по переговорному Розділу 2 «Свобода переміщення працівників»
Стратегія ЄС для Дунайського регіону
Стратегія ЄС для Дунайського регіону є важливим інструментом для забезпечення інфраструктурного, екологічного та соціально-економічного розвитку. Україна бере активну участь у реалізації цієї Стратегії. Документ має на меті розвиток інфраструктури, екології, соціально-економічних аспектів та інституцій в цьому регіоні. Співпраця в межах Стратегії охоплює 11 пріоритетних напрямків, для реалізації яких створено 12 Керівних груп. Українське Міністерство соціальної політики (Мінсоцполітики), Міністерство освіти і науки (МОН) та Міністерство економіки представляють Україну в Пріоритетному напрямку 9 ЄСДР «Інвестиції в людей і навички». Цей напрямок охоплює питання підвищення зайнятості, розвитку інклюзивного ринку праці та створення ефективних освітніх систем.
Пріоритетний напрямок 9 ЄСДР виконує роль платформи для формулювання ініціатив у соціальній, освітній та ринковій політиці, підтримуючи загальноєвропейські програми, такі як Європейська зелена угода, Європейський стовп соціальних прав і Європейська програма навичок.
ЄСДР сприяє створенню рівних умов для держав-членів ЄС та країн-кандидатів, сприяючи інклюзивній та згуртованій Європі. В умовах геополітичної напруженості, зокрема через вторгнення Росії в Україну, узгоджені зусилля у сферах зайнятості, соціальної політики та освіти стають особливо важливими. Пріоритетний напрямок 9 координується спільно Австрією, Україною та Молдовою, що підкреслює його інноваційний характер як платформи для співпраці з країнами-кандидатами.
Члени Керівних груп беруть активну участь у зустрічах та заходах, спрямованих на реалізацію Пріоритетного напрямку, де вони надають важливу інформацію про виконання поставлених завдань. Вони також тісно співпрацюють з іншими відомствами, регіональною та місцевою владою, а також взаємодіють з експертами і громадськістю в Україні, забезпечуючи ефективну комунікацію та підтримку на всіх рівнях.
З 2018 по 2024 рік представники Мінсоцполітики активно брали участь у десяти зустрічах Керівної групи та семи Міжнародних конференціях стейкхолдерів Пріоритетного напрямку 9 ЄСДР. Українська сторона ініціювала важливі пропозиції для оновлення Дорожньої карти реалізації пріоритетів ЄСДР і Плану заходів до Стратегії 2010 року. Серед запропонованих змін були інтеграція соціально вразливих груп на ринок праці та боротьба з бідністю разом із просуванням соціальної інклюзії, що підкреслює важливість соціальних реформ для досягнення цілей Стратегії.
У травні 2024 року у Відні відбулася 12-а Міжнародна конференція стейкхолдерів ЄСДР та 26-а зустріч Керівної групи з Пріоритетного напрямку 9. Від України в заходах взяли участь представники Мінсоцполітики та МОН, які відповідають за питання зайнятості, розвитку освітніх систем, боротьби з бідністю та соціального захисту вразливих груп.
Конференцію відкрив федеральний міністр праці та економіки Австрії Мартін Кохер. Він зазначив, що Австрія взяла на себе головування в ЄСДР у непростий час: через російську агресію проти України, економічну невизначеність, зміни клімату та соціальні виклики. Міністр висловив підтримку українському народу та відзначив реформаторські зусилля України на шляху до інтеграції в ЄС.
Євроатлантична інтеграція
12 червня 2020 року НАТО надало Україні статус партнера розширених можливостей. Це рішення визнає значний внесок України у місії НАТО, а також демонструє відданість Альянсу своїм партнерам, попри пандемію COVID-19. Перевагою Програми розширених можливостей є регулярні політичні консультації з безпекових питань, розширений доступ до навчань і обміну інформацією, тісніша співпраця у часи криз.
Річні національні програми Україна-НАТО
Основним інструментом реформ для наближення України до стандартів НАТО є Річні національні програми (РНП), які розробляються з 2009 року та затверджуються Президентом України. Кожна програма включає опис реформ, цілі та завдання на поточний рік для підготовки України до членства в НАТО. У РНП також прописано, які заходи плануються, хто за них відповідає, строки виконання та показники успішності.
Річні програми приділяють особливу увагу впровадженню стандартів НАТО в секторі безпеки та оборони України, а також зміцненню демократичного контролю над військовими структурами.
На саміті НАТО у Вільнюсі в липні 2023 року була введена "адаптована Річна національна програма" — основний документ, що оцінює готовність України до членства в НАТО. Адаптована Річна національна програма на 2024 рік (аРНП) визначає пріоритети євроатлантичної інтеграції України та містить чіткі показники для оцінки досягнень.
Основні напрямки адаптованої програми на 2024 рік
Адаптована програма на 2024 рік, затверджена Комісією з питань євроатлантичної інтеграції, зосереджується на посиленні оборонних можливостей України, підвищенні взаємосумісності з НАТО, а також на реалізації проектів технічної та дорадчої підтримки. Документ спрямований на підготовку України до прискорених переговорів щодо вступу до НАТО.
Переглянути адаптовану Річну національну програму на 2024 рік можна тут.
Координація діяльності та роль Мінсоцполітики
Координацію діяльності з підготовки, виконання та моніторингу цілей аРНП очолює Комісія з питань євроатлантичної інтеграції, під головуванням Віце-прем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України.
Участь Мінсоцполітики у реалізації аРНП: Мінсоцполітики є головним виконавцем у частині соціального та гуманітарного забезпечення сектору оборони. До ключових завдань належать:
- Виконання Національного плану дій «Жінки, мир, безпека» на період до 2025 року, що є частиною підвищення взаємосумісності з НАТО.
- Удосконалення стандартів соціального захисту для військовослужбовців, службовців цивільного захисту, поліцейських та членів їхніх сімей, зокрема розробка програм соціальної підтримки та реабілітації.
Мінсоцполітики також співпрацює у впровадженні програми для переходу військових до цивільного життя та виконує завдання з реалізації Стратегії економічної безпеки України на період до 2025 року.