Єдина інформаційна система соціальної сфери (ЄІССС)
Єдина інформаційна система соціальної сфери (ЄІССС) створена та розвивається на заміну розрізненим і застарілим системам, що забезпечували ведення реєстрів та баз даних соціальної сфери. Завдяки цьому звертатися за соціальною підтримкою можна з будь-якої точки України, онлайн чи особисто, а не лише за місцем реєстрації, як це було раніше.
Так, ЄІССС була створена в межах реалізації Стратегії цифрової трансформації соціальної сфери, ухваленої Кабінетом Міністрів України в жовтні 2020 року. Вже наступного 2021 року стартував пілотний проєкт із впровадження ЄІССС в окремих областях України. Тоді громадянам стала доступною можливість оформлення 4 соціальних допомог для сімей з дітьми та виплат для внутрішньо переміщених осіб. Також було впроваджено ще 2 види допомог: для осіб з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, а також допомогу на дітей, хворих на тяжкі захворювання, яким не встановлено інвалідність.
У 2022 році Єдина система запрацювала по всій Україні, що дозволило оперативно та гнучко відреагувати на перші виклики в умовах повномасштабної війни. Наприклад, у 2023-му завдяки системі була організована виплата одноразової допомоги постраждалим від підриву Каховської ГЕС та виплата щомісячної допомоги на проживання ВПО.
Із 1 липня 2024 року в промислову експлуатацію впроваджено процеси призначення, нарахування та виплати 10 видів допомог, а саме:
- допомога у зв'язку з вагітністю та пологами жінками, звільненим у зв‘язку з ліквідацією підприємства;
- допомога у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зареєстрованим в центрі зайнятості як безробітні;
- допомога у зв'язку з вагітністю та пологами аспіранткам, докторанткам, студенткам;
- допомога у зв'язку з вагітністю та пологами непрацюючим жінкам;
- допомога у зв'язку з вагітністю та пологами, жінкам, зареєстрованим як СПД;
- допомога на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях;
- грошове забезпечення прийомним батькам та соціальна допомога дітям-сиротам;
- грошове забезпечення батькам-вихователям та соціальна допомога дітям-сиротам;
- державна соціальна допомога дітям-сиротам, дітям позбавленим батьківського піклування;
- грошове забезпечення та соціальна допомога на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя.
Зараз на базі ЄІССС впроваджено 17 видів допомог. У 2024 році також впроваджено в промислову експлуатацію Соціальний веб-портал електронних послуг Мінсоцполітики. Він запрацював 27 вересня 2024 року — запуск порталу анонсували в межах диджитал-форуму «GLOBAL DIGITAL SOCIAL FORUM 2024: можливості для громад».
Зараз системою користуються в усіх регіонах України, де кількість користувачів — фахівців соціальної сфери — вже перетнула позначку 15 тисяч. Розвиток Єдиної інформаційної системи соціальної сфери триває, враховуючи нові потреби та виклики. Зокрема, у жовтні 2024-го Верховна Рада України підтримала у першому читанні законопроєкт № 11377, який розробило Мінсоцполітики.
Прийняття дозволить розбудовувати ЄІССС відповідно до принципів:
- Стандартизації даних: ЄІССС допоможе впровадити єдині стандарти для збору та обробки даних, що відповідають європейським нормам. Це полегшить обмін інформацією між державними установами та органами ЄС.
- Прозорості та підзвітності: система забезпечить прозорість у витрачанні бюджетних коштів на соціальні програми, що надасть громадянам можливість легше контролювати діяльність держави.
- Покращення якості соціальних послуг: завдяки інтеграції даних різних установ, соціальні послуги стануть ще більш доступними та якісними.
- Адаптації до європейських стандартів: розбудова системи враховуватиме вимоги ЄС щодо захисту даних та прав людини, а отже сприятиме кращій адаптації українського законодавства до європейських стандартів.
- Можливості моніторингу та оцінки: система дозволить ефективно моніторити соціальну політику та оцінювати її вплив, що допоможе в ухваленні рішень на всіх рівнях.
- Співпраці з міжнародними партнерами: Єдина система створить платформу для співпраці з міжнародними організаціями та фондами, що працюють у соціальній сфері, залучаючи додаткові ресурси та експертизу.
Єдиний соціальний реєстр ЄСР є основою системи. Він містить інформацію про всіх осіб, які отримують або отримували будь-який вид державної соціальної підтримки, а також про тих, хто має на це право. Це дає змогу реалізувати «людиноцентриський» принцип соціальної підтримки, замінивши застарілі підходи.
Серед загальних підсистем ЄІССС:
- Єдиний соціальний реєстр;
- підсистема «Електронний бюджет»;
- підсистема «Соціальне казначейство»;
- підсистема «Єдиний соціальний процесинг»;
- підсистема «Єдиний електронний архів».
Переваги ЄІССС:
- своєчасний розгляд звернень громадян за соціальною підтримкою — час очікування на отримання допомоги або послуги значно скорочується, а сама підтримка від держави є ефективною та комплексною;
- фахівці зосереджуються на взаємодії з людиною або родиною, якій потрібна соціальна підтримка, замість зайвої паперової роботи;
- мінімізація корупційних ризиків і зловживань на місцевому рівні під час оформлення соціальних допомог і послуг;
- суттєве зменшення використання паперових документів при оформленні соціальної допомоги або послуги;
- впровадження європейських стандартів соціальної підтримки.
Захист даних
Мінсоцполітики приділяє значну увагу захисту персональних даних. Комплексна система захисту інформації ІКС «Єдина інформаційна система соціальної сфери» має Атестат відповідності та чинний позитивний Експертний висновок до нього, що підтверджує відповідність Системи вимогам нормативних документів із технічного захисту інформації.
Довідково
Розвиток Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (ЄІССС) можливий за підтримки міжнародних партнерів — Всесвітньої продовольчої програми ООН (WFP), Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Програми розвитку ООН (UNDP), Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (UNHCR), Програми «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади» (EGAP), що виконується Фондом Східна Європа, DT4UA, Міжнародної організації з міграції (МОМ), проєкту «Підтримка цифрової трансформації», що фінансується USAID та UK Dev, а також проєкту «Модернізація системи соціальної підтримки населення України», що реалізується Мінсоцполітики за підтримки Світового банку.
Адміністратором ЄІССС є державне підприємство «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України». На YouTube-каналі ДП ІОЦ доступні навчальні відео для фахівців, щоб розібратися із функціоналом та опанувати всі його можливості.
Якщо у вас є технічні питання щодо роботи системи — звертайтеся до контакт-центру за номером (044) 494-19-10 або пишіть на пошту callcenter@ioc.gov.ua.