Skip to main content

To veterans, military servants and their families

Кожен Захисник чи Захисниця та члени їхніх родин можуть отримати від держави різні види підтримки, в залежності від потреб.

Нижче розповідаємо про передбачені законодавством грошові виплати та пільги для військових, особливості пенсійного забезпечення, безоплатне протезування, яке гарантує держава для підтримки військовослужбовців і ветеранів, що захищають Україну.


Забезпечення допоміжними засобами реабілітації

Військовослужбовцям держава гарантує безоплатне та позачергове забезпечення високоякісними сучасними протезами та іншими засобами реабілітації. Для цього не потрібно встановлювати інвалідність. Оформлення інвалідності може бути необхідним для отримання інших пільг та виплат, що передбачені законодавством.

Ветерани безоплатно забезпечуються протезно-ортопедичними виробами (крім ортопедичного взуття).


Підприємство, яке виготовлятиме виріб, обирає людина самостійно.

За бажанням можна самостійно придбати призначені засоби реабілітації та отримати грошову компенсацію. Для військових граничні ціни, в межах яких може бути виготовлено або придбано виріб, збільшуються втричі від вказаних (крім високофункціональних протезів).


Учасники бойових дій мають право безоплатно отримати високофункціональний протез та спеціальний виріб для занять спортом, який виготовляється із використанням найякісніших комплектуючих та найсучасніших технологій. Такий виріб дозволяє не лише відновити базові функції, а також виконувати складні рухи та дії. Із граничними цінами на високофункціональні протези можна ознайомитися за посиланням.


Більше про те, як військовим отримати протези та інші засоби реабілітації, дізнавайтеся у розділі «Допоміжні засоби реабілітації» та на спеціальній онлайн-платформі про державну програму протезування protez.msp.gov.ua.

Послуги для військовополонених, цивільних заручників та членів їхніх родин

Звільнені з ворожого полону військовослужбовці та цивільні отримують соціальні послуги відразу - в центрі реінтеграції або закладі охорони здоров’я та вже після повернення до місця проживання.

Членам родин таких громадян послуги надаються під час полону та після звільнення їхніх рідних.

Реабілітація колишніх військовополонених та цивільних заручників у закладах Мінсоцполітики

Звільнені з полону військовослужбовці та цивільні особи можуть отримати комплексну реабілітацію в наступних комунальних закладах:

  • ,,Центр комплексної реабілітації ,,Галичина”
  • „Всеукраїнський центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністюˮ
  • „Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю „Поділляˮ
  • „Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю „Донбасˮ

Послуги для ветеранів та їхніх родин

Соціальна адаптація ветеранів та членів їхніх сімей

Міністерство соціальної політики запровадило соціальну послугу соціальної адаптації ветеранів та членів їхніх сімей, щоб допомогти їм повернутися до цивільного життя після демобілізації.

Для цього Мінсоцполітики розробило проєкт Державного стандарту соціальної послуги соціальної адаптації ветеранів та членів їхніх сімей.

Послуга передбачає два етапи:

І – тижнева програма соціального відновлення разом з сім’єю під супроводом психологів, соціальних працівників та соціальних педагогів. Під професійним наглядом родина ветерана відновлює соціальні зв’язки, формує довірливі стосунки у сім’ї, стабілізує психоемоційний стан, формує стійкість до бойової психологічної травматизації на етапі відновлення. Проведення програми відбувається на базі рекреаційних закладів;

ІІ – надання послуги соціальної адаптації безпосередньо в громаді працівниками надавача соціальних послуг. На цьому етапі соцпрацівники яка допомагають ветерану визначити основні потреби чи потенційні проблеми, спільно шукають шляхи їх вирішення; створюють умови для формування та розвитку соціальних навичок, умінь, соціальної компетенції; допомогають в зміцненні/відновленні родинних і суспільно корисних зв’язків; сприяють в організації фізичного відновлення тощо.

Наразі проєкт реалізовується у Полтавській, Вінницькій, Черкаській, Чернівецькій, Миколаївській та Дніпропетровській областях.

Послуги для діючих військових та членів їхніх родин

Міністерство соціальної політики України разом з Міністерством оборони України запровадили експериментальний проект надання соціальної послуги соціального супроводу військовослужбовців та членів їхніх сімей у військових частинах (підрозділах) Збройних Сил України.

Мета соціального супроводу — адаптація військовослужбовця до умов військової служби та адаптація військовослужбовця і членів його сім’ї до нових умов життя сім’ї.

Соціальна послуга передбачає:

  • інформування військовослужбовців, членів їхніх сімей, зокрема, з питань соціального захисту, охорони здоров’я, освіти, отримання безоплатної правничої допомоги через мережу центрів правової допомоги тощо;
  • надання психосоціальної підтримки;
  • консультування військовослужбовців з питань, що стосуються зміцнення сім’ї, підвищення стійкості стосунків, особливостей взаємодії із членами сім’ї під час проходження військової служби та після мобілізації;
  • надання психосоціальної підтримки родинам військового, відновлення втрачених контактів із військовослужбовцем;
  • допомогу в оформленні необхідних документів;
  • профілактика лудоманії, вживання психоактивних речовин, соціально небезпечних захворювань, протиправної поведінки та інших форм залежностей та видів девіантної поведінки;
  • представництво інтересів військовослужбовців, членів їхніх сімей в державних органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування, громадських та благодійних організаціях, інших установах незалежно від форми власності, в тому числі з метою сприяння в отриманні послуг і консультацій, допомоги фахівців відповідно до потреб;
  • профілактика та реагування на домашнє насильство у сім’ях військовослужбовців, запобігання жорстокому поводженню з дітьми та реагування на такі випадки.

Реалізація проекту розпочата із грудня 2023 року. Наразі 35 військових частин та підрозділів ЗСУ приєднались до проєкту.


Нормативно-правова база: