Діти з евакуйованих за кордон інституційних закладів повертаються до України і проходять адаптаційний період перед влаштуванням в родини
Держава працює над безпечним поверненням дітей, яких на початку повномасштабного вторгнення довелося евакуювати до країн Європи та в Туреччину із закладів інституційного догляду. Представники органів влади здійснюють регулярні моніторингові візити до місць розміщення і на постійній основі співпрацюють з урядами країн, які прийняли дітей, та міжнародними дитячими організаціями задля захисту прав дітей в евакуації.
Напрацьований разом з партнерами механізм повернення передбачає, зокрема, індивідуальну оцінку потреб кожної дитини і пріоритетне влаштування дітей в сімейні форми виховання замість закладів. В листопаді відповідно до цього механізму до України повернулася група з 137 дітей, яка перебувала в Туреччині разом із супроводжуючими особами.
Зараз діти проходять адаптаційний період у закладі оздоровлення і відпочинку за підтримки психологів і фахівців соціальної роботи. Цей період потрібен для реінтеграції дітей, які майже три роки не мали повноцінного доступу до українського мовного, культурного, освітнього середовища, а також потребують ознайомлення з правилами безпеки, пов’язаними з війною. Та головне — дітям уже добирають потенційних усиновлювачів та прийомні родини, куди вони будуть влаштовані після адаптаційного періоду.
“Держава працює над поверненням кожної дитини і пошуком родин для них. Це закріплено в ухваленій Урядом Стратегії забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні. Адаптаційний період дітей буде використаний зокрема і для того, щоб вони могли познайомитись і налагодити контакт з родинами, які приймуть їх на виховання. Так само, як зараз з Туреччини, ми будемо повертати дітей в знайоме українське середовище і з інших країн перебування, будемо знаходити для них родини і допомагати інтегруватися в громадах, де вони будуть жити зі своїми новими сім’ями”, — розповідає Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.
Щоб дотриматись найкращих інтересів дітей, перед поверненням провели індивідуальну оцінку потреб кожної дитини.
“Важливо розуміти, що повернення дітей-сиріт — це не лише забезпечення їх житлом, харчуванням та освітою. Це комплексний процес інтеграції в суспільство, підготовка до майбутнього життя в Україні. Наразі особливу увагу ми приділяємо дітям-сиротам, які повертаються з-за кордону, прагнучи забезпечити їм найкращі умови в Україні. Ми переконані, що найкращою формою інтеграції для цих дітей є саме усиновлення та інші сімейні форми виховання. Це не просто формальний догляд, а можливість отримати справжню турботу та любов. Ми активно проводимо роботу з поверненими дітьми, щоб процес їхньої адаптації відбувся якнайшвидше, а також спільно з обласними службами у справах дітей шукаємо турботливих батьків для цих дітей. Дякую за допомогу в цьому процесі Координаційному центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей і ЮНІСЕФ”, — говорить Голова Державної служби України у справах дітей Петро Добромільський.
Україна вдячна урядам країн, які тимчасово прийняли евакуйованих дітей, міжнародним дитячим організаціям та іншим партнерам за турботу про українських дітей. Зокрема, сталу підтримку в країнах перебування дітей, під час і після їх повернення надає Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). ЮНІСЕФ також тісно співпрацює з урядом України над розробленням і реалізацією політик щодо повернення діти та ділиться найкращими практиками і підходами, щоб гарантувати, що всі повернення є безпечними й базуються на найкращих інтересах дитини.
“Повернення та реінтеграція дітей повинні ґрунтуватися на їхніх найкращих інтересах та індивідуальних потребах. Усі відповідні зацікавлені сторони на центральному та місцевому рівнях мають працювати разом, щоб ці діти отримували всебічну підтримку у своїх громадах і були влаштовані в сімейні форми виховання. Такий підхід відповідає положенням Конвенції про права дитини, керівним принципам ООН щодо альтернативного догляду, реформі кращого догляду в Україні, а також світовим та європейським стандартам захисту дітей”, — зауважив Голова Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Мунір Мамедзаде.
Держава працює над створенням умов для повернення кожної дитини. Разом з урядовими і неурядовими партнерами ми продовжуємо піклуватися про дотримання прав дітей, зокрема і на зростання в родинах, що закріплено в Стратегії забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні.
Всі Захист сім'ї та дітей