Усиновлення
Усиновлення дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, — це прийняття дитини або дорослої людини, яка мала такий статус, на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду. Батьки мають щодо усиновлених дітей ті самі права і обов’язки, як і щодо біологічних. Те саме стосується і прав та обов’язків дітей щодо усиновлювачів.
Процедура усиновлення
Соціальна підтримка родин, які усиновили дітей
Виплата при усиновленні дитини
Право на допомогу при усиновленні дитини має людина, яка є громадянином України, постійно проживає на її території та усиновила дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування. У разі, якщо усиновлювачами є подружжя, — право на допомогу при усиновленні дитини має один з них на їхній розсуд.
Допомога при усиновленні дитини призначається на кожну усиновлену дитину на підставі рішення про її усиновлення за умови, якщо звернення за призначенням такої допомоги надійшло не пізніше 12 місяців з дня набуття законної сили рішенням про усиновлення дитини. Наявність інших виплат на дитину не впливає на рішення про призначення допомоги при усиновленні.
Допомога надається у розмірі 41 280 гривень — як при народженні дитини. Виплата здійснюється одноразово у сумі 10 320 гривень, решта суми допомоги виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами.
Документи для подачі в управління соцзахисту:
- Заява усиновлювача (якщо усиновлювачами є подружжя — одного з них) встановленого зразка (потрібно показати паспорт або інший документ, що посвідчує особу);
- Копія свідоцтва про народження дитини, виданого державним органом реєстрації актів цивільного стану після внесення змін до актового запису про народження дитини на підставі рішення суду про усиновлення дитини;
- Копія рішення суду про усиновлення дитини.
Також можна подати заяву через портал Дія: Послуги — Допомога при усиновленні.
Соціальні послуги
Будь-яка прийомна сім’я може звернутися за потреби за отриманням необхідних соціальних послуг. Більше про те, які послуги надаються в Україні і як їх отримати, — у спеціальному розділі сайту.
Соціальний супровід
Відповідно до статті 15 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» соціальний супровід здійснюється стосовно дітей, які перебувають на вихованні в сім’ях опікунів, піклувальників, прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу, а також щодо осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Соціальний супровід може здійснюватися стосовно усиновленої дитини, якщо ця діяльність не порушує таємницю усиновлення і виконується за згодою або на прохання усиновлювача або дитини.
Для здійснення соціального супроводження за сім’ями опікунів, піклувальників, прийомними сім’ями, дитячими будинками сімейного типу закріплюється соціальний працівник або фахівець із соціальної роботи, який пройшов спеціальну підготовку за програмою, затвердженою наказом Мінсоцполітики.
Завдання соціального супроводу - сприяти адаптації дитини в новій сім’ї, створенню позитивного психологічного клімату в сім’ї, умов розвитку дітей з урахуванням індивідуальних потреб кожної дитини, забезпеченню оптимальних умов життя дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, та особи із їх числа та захисту їх прав.
Відповідно до законодавства, усиновлена дитина набуває таких же прав як і народжена, а отже, соціальний супровід цих сімей здійснюється лише за їхнім бажанням.