Перейти до головного вмісту

“Муніципальна няня” – це окрема спільнота батьків і вихователів: досвід отримання та надання послуги

19/05/2025

Послуга «муніципальна няня» – це можливість для родини забезпечити дитині няню та отримати необхідний час на власні потреби, додатковий заробіток, емоційне чи фізичне відновлення. Українські родини можуть офіційно наймати няню для дитини, а держава відшкодує кошти на оплату її праці. Станом на травень послугу отримують 2189 родин, догляд няні отримують 2622 дитини.

Як це працює на практиці поговорили з нянями та мамою, які користуються послугою.

Катерина Галаєва, муніципальна няня

Катерина почала надавати послуги муніципальної няні в 2019 році. Про можливість такої роботи почула від вагітної сестри, яка дізналася про програму компенсації у спільноті майбутніх мам.

“Вже шостий рік я допомагаю мамам із вихованням дітей. І маю сказати, що ця робота перетворилась на маленьку спільноту. У 2019 році я почала працювати з родиною, де дівчинка має інвалідність. Завдяки змінам, ініційованим Мінсоцполітики, тепер ця родина може отримувати послугу, аж поки дівчинці не виповнилося 6 років. Разом її мамою ми збираємо кошти, аби допомогти іншим дітям з інвалідністю. Ця робота надихає. Не лише тим, що ми спільно намагаємось допомогти тому, хто цього потребує. Але ще й тому, що у тяжкі воєнні часи родини мають підтримку та компенсацію за послуги няні”, – розповідає няня Катерина.

Вона говорить, що центрам надання соціальних послуг варто звернути більш детальну увагу на цю послугу, зокрема, Постанову № 68, якою регулюється її надання . Бо при поданні документів інколи не всі фахівці добре знають правила оформлення, а це затягує процес .

Анастасія, мама

Мама Анастасія користується послугою муніципальної няні вже два роки. За цей час переконалась: послуга – це можливість мати час для себе.

“Моя дитина має інвалідність, тому звернулась до муніципальної няні. За цей час проблем з оформленням послуги не було. Поки моя дитина грається з нянею, я маю змогу працювати чи маю трохи часу для себе ”.
Надія, муніципальна няня
“До 2020 року, до зміни категорій отримувачів, я і сама користувалася послугою “муніципальна няня”. Після такого досвіду я вирішила стати нянею. Зараз я допомагаю із вихованням дітей, які мають інвалідність. Всього в мене троє вихованців.”, – розповідає Надія.
Для родин і нянь зміни до Постанови 68, які дозволили збільшити кількість годин для догляду за дитиною, значно покращили життя. Адже батьки отримали більше часу для вирішення своїх проблем, а няня – можливість краще виконувати свою роботу: “Це дійсно більше часу бавитись із дітьми та і можливість для няні заробити кращу заробітну плату”.

Додамо, що у 2024- му році Кабмін за поданням Мінсоцполітики розширив перелік родин, які можуть скористатися послугою “муніципальної няні”. Якщо ви батьки дітей цих категорій:

  • діти до 3 років внутрішньо переміщених осіб (які не мають тяжких хвороб);
  • діти до 6 років, які потребують додаткового догляду;
  • діти до 6 років, у кого один з батьків є особою з інвалідністю I чи II групи;
  • діти до 6 років, які проживають на територіях адміністративно-територіальних одиниць, де неможливо забезпечити функціонування закладів дошкільної освіти (наприклад, території Запорізької, Донецької, Харківської, Херсонської, Сумської та Чернігівської областей), звертайтесь за послугою муніципальної няні. Знаходьте няню, оформляйте з нею договір та подайте документи у найближче управління з питань соціального захисту населення (УСЗН).

Важливо, що право на послугу “муніципальна няня” отримують внутрішньо переміщені особи та особи, які разом із дітьми проживають на територіях, де неможливо забезпечити функціонування закладів дошкільної освіти. Таким чином усуваються барʼєри в доступі батьків до роботи і економічної незалежності, а дітей — до отримання належного догляду і розвитку. Це один з аспектів, передбачених планом Мінсоцполітики в межах виконання Національної стратегії створення безбарʼєрного простору в Україні, яку ініціювала Перша леді Олена Зеленська.


Теги: