Перейти до головного вмісту

Повернутися з полону: як допомогти близькій людині адаптуватися та отримати необхідні послуги

16/05/2025

Україна докладає максимально зусиль, аби звільнити з російського полону українських військових та цивільних. Станом на травень 2025 року відбулося 64 обміни військовополоненими, Україна повернула 4757 військових та 173 цивільних громадян.

Кожен та кожна, хто повернувся з ворожого полону, потребує тривалого лікування та реабілітації. Детальніше, як скористатися послугами можна прочитати за посиланням.

Адаптація після звільнення пройде якомога якісніше, якщо родина та близьке коло звільненого чи звільненої з полону будуть залучені до процесу відновлення.

Щоб дати розуміння, як краще допомогти звільненому з полону відновити контроль над власним життям, Міністерство соціальної політики отримало фахову консультацію від військового психолога, який працює з вказаними категоріями та підготувало коротку інструкцію для родин.

  • Створіть умови та дайте час на поступове відновлення. Важливо не перевантажувати людину інформацією та емоціями. Ви встигнете надолужити “втрачений час”, але важливо не робити це дуже швидко. Треба бути уважними до настроїв та почуттів, навіть якщо людина хоче побути сама.
  • Якщо людина змінилась за цей час, варто поступово розкриватися та наново знайомитись одне з одним.
  • Уникайте повторної травматизації – не говоріть і не розпитуйте про полон, поки людина сама не захоче про це говорити та буде до цього готовою.
  • Не робіть критичних оцінок відносно поведінки в полоні та під час бойових дій. Не інвалідизуйте людину, ставтесь з повагою до пережитого досвіду – уникайте фраз “я тебе розумію”, “все забудеться”.
  • Має бути розумна, контрольована комунікація із суспільством – не можна перевантажувати або суттєво обмежувати спілкування з соціумом.
  • Пошук позитивних емоцій і вражень не має перетворюватись на гонитву за щастям, у всьому має бути норма. Неприпустиме “створення настрою” через вживання психоактивних речовин.

Для успішної реабілітації та адаптації звільнені з полону українці можуть розраховувати на низку соціальних послуг. Військовослужбовці та цивільні можуть отримати послуги відразу - в центрі реінтеграції або закладі охорони здоров’я, а також після повернення до місця проживання.

Членам родин таких громадян послуги надаються під час полону та після звільнення їхніх рідних. Соціальна послуга чи послуги визначаються індивідувально до потреби кожної окремої людини чи родини.

Після подачі заяви чи звернення уповноваженої особи, звільнена людина чи члени її сім’ї можуть отримати такі послуги:

КОНСУЛЬТУВАННЯ по всім видам підтримки, державних гарантій та можливостей, які надаються звільненим особам та членам їх родин державою, органами місцевого самоврядування, бізнесом, громадськими та іншими організаціями. Це допоможе зорієнтуватися у великому обсязі наявної інформації, залучити необхідну підтримку та суттєво заощадити час її пошуку.

ПРЕДСТАВНИЦТВО ІНТЕРЕСІВ включає ведення переговорів, листування від імені звільненої особи/ членів сім’ї з метою оформлення або відновлення документів, реєстрації місця проживання або перебування; допомоги у розшуку рідних та близьких, відновленні родинних та соціальних зв’язків; для забезпечення допоміжними засобами реабілітації, оздоровлення, лікування залежностей, встановлення груп інвалідності, прилаштування житлових умов в зв'язку з пораненням (інвалідністю) та іншим.

ДОГЛЯД ВДОМА ТА НАТУРАЛЬНА ДОПОМОГА включає допомогу в самообслуговуванні за місцем проживання особам з порушенням функціонування з числа звільнених осіб або членів їх родин, прибирання житла, прання речей, заготовку дров, ремонт одягу та інше.

СОЦІАЛЬНИЙ СУПРОВІД родин у складних життєвих обставинах допомагає з комплексними запитами, які потребують залучення інших організацій, довготривалого вирішення проблем, одночасного надання багатьох соціальних послуг.

СОЦІАЛЬНА АДАПТАЦІЯ після повернення з полону допомагає пристосуватися до звичайного життя з врахуванням набутого досвіду та включає психологічну допомогу, відновлення соціальних зв’язків та сімейних стосунків, налагодження стосунків з дітьми, психологічну допомогу, групи взаємодопоги, допомогу у працевлаштуванні / перенавчанні, переоблаштуванні житла для осіб з інвалідністю та інше

СОЦІАЛЬНА РЕАБІЛІТАЦІЯ – стаціонарна/напівстаціонарна послуга для осіб з порушенням функціонування, яка передбачає навчання, формування, розвиток і підтримку соціально-побутових навичок, надання допомоги у забезпеченні технічними та іншими засобами реабілітації, навчання навичкам користування ними; психологічну підтримку; нормалізацію психосоціального стану і підвищення якості життя; організацію дозвілля тощо.

ПОСЛУГА ПАЛІАТИВНОГО ДОГЛЯДУ - створення умов для проживання/перебування; догляд; спостереження за станом здоров'я; сприяння наданню медичних послуг; допомога у забезпеченні технічними засобами реабілітації, навчання навичкам користування ними; навчання членів сім'ї догляду; допомога у веденні домашнього господарства.

ТРАНСПОРТНІ ПОСЛУГИ - забезпечення перевезення маломобільних осіб спеціальним транспортним засобом, соціальним таксі, із супроводжуючим або придбання (компенсація) вартості палива.

ФІЗИЧНИЙ СУПРОВІД ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ - надання допомоги при переміщенні у громадських місцях і транспорті для відвідування органів державної влади та місцевого самоврядування, установ, організацій та закладів освіти, надавачів медичних, соціальних та реабілітаційних послуг та інших.

ПЕРЕКЛАД ЖЕСТОВОЮ МОВОЮ - переклад жестовою мовою (зокрема, з використанням знакових систем) та словесною мовою під час відвідування людьми з порушеннями слуху та мовлення адміністративних органів.

ПЕРСОНАЛЬНИЙ АСИСТЕНТ - допомога та догляд, фізичний супровід для забезпечення самостійності та інтеграції у суспільство; сприяння реалізації прав у сферах соціального захисту, зайнятості, охорони здоров'я, освіти, доступність інфраструктури та інші.


Комплексна реабілітація доступна у таких закладах:

  • ,,Центр комплексної реабілітації ,,Галичина”
  • „Всеукраїнський центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністюˮ
  • „Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю „Поділляˮ
  • „Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю „Донбасˮ

Для того, щоб отримати реабілітацію необхідно звернутися в Управління праці та соціального захисту населення (за місцем реєстрації) і отримати скерування в Центр реабілітації, надавши такі документи:

  • Заява (на ім’я директора обраного Центру)
  • Копія індивідуальної реабілітаційної карти виданої експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи
  • Копія: довідки до акту огляду експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи
  • Копія: паспорта, ідентифікаційного номера
  • Копія документа про освіту
  • Медична довідка форма № 027/0
  • Медичні документи. які необхідні для отримання медичної реабілітації:

виписка з історії хвороби, рентгенограма, флюорографія (за останні 6 місяців), для жінок – консультація гінеколога.


Що не менш важливо, держава гарантує безоплатне протезування та забезпечення допоміжними засобами реабілітації як для військових, так і для цивільних.

Більш детально із програмами можна ознайомитись на сайті – https://protez.msp.gov.ua/


Теги: