Центрам життєстійкості півтора року: понад 1,5 мільйона відвідувань та 850 тисяч заходів
16/04/2025
Центри життєстійкості працюють у 225 громадах у 23 областях України. За час своєї діяльності ці простори психосоціальної підтримки стали важливою частиною життя багатьох жителів громад. Понад 1,5 мільйона відвідувань та більше 850 тисяч проведених заходів свідчать про те, що українці та українки все частіше звертаються по допомогу фахівців. Результатами роботи просторів, а також подальшими планами розвитку поділилася Міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович в ефірі Національного телемарафону.
«Центри життєстійкості — це не “офіси з чергами”. Це відкриті, дружні простори, де кожна людина може отримати фахову допомогу. Це нова інфраструктура людяності, яка вже діє в громадах по всій країні», — зазначила Міністерка.
Про експериментальний проєкт
Центри працюють у межах експериментального проєкту з формування життєстійкості, ініційованого Міністерством у 2023 році в межах програми «Ти як?» першої леді Олени Зеленської. Для цього Урядом було ухвалено відповідну постанову, а реалізація проєкту продовжена до жовтня 2025 року.
Мета Центрів — допомогти людині вчасно:
- підтримати психічне здоров’я,
- знизити рівень тривожності,
- навчити стійкості,
- дати опору тим, хто пережив втрату, розлуку, адаптацію після служби чи евакуацію,
- підтримати батьківство без стресу та спільноти взаємодопомоги.
Кому допомагають і хто допомагає
Центри життєстійкості відкриті для всіх: військових і цивільних, дітей і літніх людей, родин, які втратили дім, і тих, хто щойно повернувся з фронту. Людина може прийти без направлення, без попереднього запису — просто тоді, коли відчує, що потребує підтримки.
«Ми бачимо великий запит на цю послугу в громадах. До проєкту вже приєдналися 54 нові громади. Очікується ще близько 40. Наша мета — щоб кожна людина в Україні знала: підтримка поруч. І вона нікуди не зникне», — зазначила Оксана Жолнович.
Важлива особливість — до реалізації проєкту вперше на системному рівні залучено громадський сектор. Понад 150 громадських та благодійних організацій по всій країні стали надавачами послуги життєстійкості і сформували команди фахівців: фахівців соціальної роботи, психологів і соціальних менеджерів. Наразі понад 1 тисячу спеціалістів проходять навчання за програмами «Самодопомога+» (ВООЗ Україна) та «Батьківство без стресу» (ЮНІСЕФ).
Загалом учасниками проєкту є 285 громад, зокрема, — релоковані громади з тимчасово окупованих територій. Послуги також надаються за власні кошти або благодійні внески ще у 7 областях.
У планах Міністерства — інтегрувати Центри життєстійкості у систему державних соціальних послуг на постійній основі.
Повне відео ефіру доступне за посиланням.
Більше про Центри життєстійкості читайте на сайті Міністерства соціальної політики України за посиланням .
Центри життєстійкості — ініціатива Міністерства соціальної політики України в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».
Це простори у громадах, де кожна людина може безкоштовно отримати психологічну та соціальну підтримку, пройти індивідуальні чи групові зустрічі, долучитися до тренінгів із самодопомоги, розвитку стресостійкості та підтримки батьківства.
Теги: