Перейти до головного вмісту

Україна та Бельгія співпрацюють з питань психосоціальної підтримки

14/09/2022

 

 

Заступниця Міністра соціальної політики Уляна Токарєва в робочій поїздці до Бельгії ознайомилася з досвідом проведення реформи системи психічного здоров’я.

Поїздка відбулася в межах ініціативи першої леді України Олена Зеленська щодо створення Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки.

Взаємодія між Україною та Бельгією у сфері психічного здоров’я була започаткована під час цьогорічної зустрічі Королеви Бельгії Матильди і першої леді України Олени Зеленської та за підтримки директора Регіонального Європейського Бюро ВООЗ доктора Ганса Клюге.

Уляна Токарєва підкреслила, що сьогодні надзвичайно важливим є поєднання найкращого світового досвіду з усіма вітчизняними напрацюваннями для створення ефективної системи надання допомоги й послуг громадянам з метою відновлення психологічного ресурсу постраждалих внаслідок збройної агресії росії.

«Ми бачимо дієвий приклад того, як надання послуг сприяє проживанню людини вдома, отримуючи підтримку і родини, і підготовлених фахівців. Це демонстрація того, як ми маємо розвивати послуги саме в громаді, поруч з людиною, яка їх потребує», - сказала заступниця Міністра.

На зустрічі з українською делегацією Віце-прем’єр-міністр - Міністр із соціальних питань та охорони здоров’я Королівства Бельгія Франк Ванденбрук зазначив: «Меседж, який ми хочемо донести до людей під час реформи, що психічне здоров’я – це не тільки психіатри та психологи, це також те, що стосується шкіл, робочих місць, соціальних послуг, це фінансові питання. Ми це бачимо як частину інтегрованої допомоги, коли ми виходимо за межі закладів, щоб дістатися до людей із комплексом їхніх проблем. Це не тільки інвестування з точки зору грошей, але також зміна культури і ставлення».

Франк Ванденбрук запевнив, що українці, які знайшли прихисток у Бельгії, мають доступ до послуг із психічного здоров’я та соціальних послуг. І питання, над яким потрібно подумати – як забезпечити безперервність послуг, коли люди повернуться в Україну.

Досвід Бельгії показує, що трансформація служб психічного здоров’я вимагає часу, оскільки потребує зміни культури та ставлення, а також безперервної освіти, доступної для всіх зацікавлених сторін.

Бельгійська команда поділилися досвідом щодо переходу від інституційних служб психічного здоров’я до тих, що орієнтовані на громаду, за допомогою:

- створення структури послуг, в центрі якої лежить «мережа», для дорослих і дітей;

зменшення кількості ліжок у психіатричних лікарнях та запровадження виїзних мобільних команд;

- посилення послуг психічного здоров'я в первинній медичній допомозі та залучення психологів;

запровадження інтегрованої допомоги людям з більш важкими та хронічними захворюваннями;

- оновлення освітніх програм.

Бельгійська сторона, зі свого боку, висловила зацікавленість ознайомитися з українським досвідом подолання наслідків впливу війни на психічне здоров'я людей.