Зупинити гендерне насильство: експерти GREVIO провели моніторинг впровадження положень Стамбульської конвенції в Україні
16/05/2025
До Києва з моніторинговим візитом прибули експерти GREVIO – незалежного експертного органу Ради Європи, відповідального за моніторинг виконання Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (Стамбульської конвенції), яку Україна ратифікувала у 2022 році.
У заході взяли участь органи державної влади, які працюють у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі: представники апарату Урядової уповноваженої з питань гендерної політики, Мінсоцполітики, Верховного Суду України, МВС, Національної поліції, Координаційного центру з надання правничої допомоги, МОЗ, МОН, Міноборони, Мінветеранів, Офісу Генерального прокурора, ДСА, Нацсоцслужби, Національної школи суддів, НАДС, Державної установи “Центр пробації”, Урядового контактного центру, Тренінгового центру прокурорів.
Протягом трьох днів європейські експерти провели оцінку виконання Стамбульської конвенції в Україні, вивчаючи урядові програми, націлені на реагування на випадки домашнього насильства та насильства за ознакою статі, допомогу постраждалим від насильства та відвідали притулок для постраждалих.
Заступниця міністра соціальної політики з питань європейської інтеграції Ірина Постоловська під час офіційного відкриття оціночної місії зазначила, що Україна фактично почала виконувати вимоги Стамбульської конвенції з 2011 року, коли підписала відповідний документ. Щороку удосконалюється законодавча база для захисту потерпілих від насильства та напрацьовуються нові механізми попередження та інформування про такі випадки.
“Попри війну, яка спричинила зростання випадків домашнього насильства, Україна продовжує впроваджувати заходи щодо координації, запобігання, протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі, а також щодо організації надання комплексної допомоги для всіх постраждалих. Наші зусилля спрямовані на розширення доступу постраждалих до якісної своєчасної допомоги, зокрема, через збільшення мережі спеціалізованих служб підтримки, формування реєстру надавачів послуг, застосування кейс-менеджменту, який передбачає повний цикл роботи над випадком насильства. Це відбувається незалежно від того, куди звернулась постраждала особа та який час потрібен для роботи над випадком. Також відбувається швидкий обмін даними з використанням цифрових технологій”, – сказала Ірина Постоловська.
Очікується, що по завершенню візиту експерти GREVIO нададуть свої рекомендації для подальшого напрацювання сталої системи протидії насильству.
Нагадаємо, Стамбульська конвенція – це міжнародна угода , мета якої запобігання домашньому насильству, захист постраждалих та покарання кривдників. Вона посилює зобов'язання держави та надає інструменти для захисту населення від всіх форм насильства, серед яких — фізичне, психологічне, сексуальне, економічне.
Теги: