Історії з Центрів Життєстійкості
Історія з ЦЖ Гнівань
Кожна громада має своїх рушіїв — людей, які бачать потребу і не чекають рішень згори, а беруть відповідальність за її розвʼязання на себе. У Гніванській громаді на Вінниччині однією з таких людей є Ольга Бобрусь. Вона — керівниця громадської організації «Центр Промінь надії», адвокаційниця, проєктна менеджерка. А з 2025 року — соціальна менеджерка новоствореного Центру життєстійкості, який уже змінює життя громади. Вона пересувається з ходунками і це дозволяє їй краще розуміти потреби тих, кого часто не чують.
«Я добре знаю, що таке стикатися з бар’єрами — фізичними, психологічними, суспільними. Тому працюю над тим, щоб інші долали їх легше. Центр життєстійкості — це не про допомогу згори. Це про професійну підтримку поруч та дружнє плече однодумців, на яке можна спертися, коли важко» — каже Ольга.
Із початком повномасштабної війни до Гнівані переїхали багато внутрішньо переміщених осіб. Ольга разом із командою вже тоді почала організовувати для них заходи, знайомити з місцевими, залучати до волонтерства. У себе вдома жінка відкрила “Пункт незламності” для односільчан. Паралельно працювала над адвокацією інклюзивності та ініціювала дослідження потреб громади. Так з’явилась ідея створити простір, де всі ці потреби можуть бути системно закриті.
Під час участі у Національному форумі захисту прав осіб з інвалідністю у грудні 2024 року Ольга почула про модель Центрів життєстійкості. Там же зустріла міністерку соціальної політики Оксану Жолнович і радницю–уповноважену Президента України з питань безбар'єрності Тетяну Ломакіну, які надихнули її діяти. А коли повернулась — з’ясувалося, що Гніванська міська рада вже має схожі плани. Тож, згодом ідея стала реальністю. Із лютого 2025 року Центр життєстійкості запрацював у громаді.
«Життєстійкість — це не лише здатність витримати, коли важко. Це про те, щоб знайти в собі силу йти далі. Це вміння просити про допомогу, коли тобі вона потрібна. Ми створили цей Центр, де кожна людина може відчути: я не сам і я не сама» — ділиться Ольга.
Опора для кожного та кожної
Центр життєстійкості відкритий для всіх жителів громад . Сюди приходять родини військових і ветерани — їм важливо мати безпечний простір, де можна просто поговорити, поступово звикати до нових обставин і отримувати підтримку. Особливе значення Центр має для людей з інвалідністю: тут вони не лише отримують послуги, а й беруть участь у змінах — як експерти з власним досвідом, як рушії трансформацій. Частими гостями є жінки та діти — для них організовують заняття, що допомагають відновитися емоційно, відчути себе в ресурсі. А ще — внутрішньо переміщені особи, які шукають нові зв’язки, знайомляться з місцевими, інтегруються в громаду. І всі ці люди знаходять у Центрі те, що так потрібно зараз кожному з нас — відчуття спільноти.
Підтримка для тих, хто допомагає іншим
Центр має широку партнерську мережу — співпрацює з пожежною частиною, школами, бібліотеками, дитячим центром та Центром соціальних послуг. Команда проводить тренінги для фахівців, які працюють з людьми — про емоційне вигорання та способи відновлення.
Важливий фокус — підтримка ветеранів у віддалених селах громади, де люди часто залишаються сам на сам зі своїми переживаннями. Центр започаткував виїзди мобільної бригади, у якій працює також військовий капелан — волонтер проєкту.
Нещодавно двоє працівниць Центру — Ольга та практичний психолог — пройшли навчання за програмою ВООЗ «Самодопомога+». Тож, відтепер розпочнуться навчальні групи для жителів громади.
Для довідки
Центри життєстійкості — це безбар’єрні простори у громадах, де кожен може отримати фахову психосоціальну підтримку, взяти участь у тренінгах, групах самодопомоги чи просто знайти місце для відновлення.
Їх створює Міністерство соціальної політики України у партнерстві з громадами в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої Першою леді Оленою Зеленською.
Проєкт покликаний зробити психологічну підтримку доступною, людяною та зрозумілою для кожного.
Історія з ЦЖ Коростень
Віталій - військовий, Ірина - волонтерка. У шлюбі вони три роки, 2,7 з яких він провів у полоні, а вона - у вірі та в очікуванні. Сім’я зустрілася і відсвяткувала річницю подружнього життя у Центрі життєстійкості, який відкрився в Коростені.
Віталій та Ірина Алєєви родом із Каховки. Чоловік служив на фронті, а жінка після повномасштабного вторгнення з чотирма дітьми мусила виїхати з рідного міста та почала будувати нове життя на Житомирщині.
Аби бути корисною та допомагати іншим, Ірина долучилася до волонтерських ініціатив громади.
Їхня історія - це приклад для кожного з нас. Адже зі стійкості одного формується стійкість мільйонів.
Історія з ЦЖ Ніжин
Павло - волонтер ніжинського Центру життєстійкості. З ініціативи хлопця у просторі запрацював Клуб настільних ігор.
Волонтер користується кріслом колісним і зізнається: часом пересування містом стає для нього викликом. Натомість у місцевому Центрі життєстійкості завдяки універсальному дизайну та дотриманню принципів безбар’єрності він почувається комфортно і може бути корисним своїй громаді.
“Я люблю настільні ігри, люблю дітей і люблю допомагати людям, тож чому б не поєднати усе це? Тим паче, мені забезпечили всі умови - є доступні транспорт та приміщення. Тож я просто насолоджуюсь від процесу поєднання приємного, корисного та соціально важливого,” - ділиться Павло.
Сьогодні в Центрі, що працює на базі Благодійний фонд “Карітас Чернігів”, збираються десятки підлітків. Тут вони вчаться розпізнавати свої емоції, опановують фінансову грамотність, шукають скарби і розплутують містичні історії.
Історія з ЦЖ Лубни
Два роки тому Елла виїхала з родиною із рідного Бахмута. Тоді думала, що це – тимчасово. Попрощатися довелося одночасно з усім попереднім життям: власною домівкою, улюбленою роботою, деякими друзями.
«Покидаючи рідне місто, ми думали це на місяць-два. Не підозрювали, що ми не повернемося і місто буде повністю знищене,» – згадує вона.
Сьогодні Елла – соціальна менеджерка Центру життєстійкості, що працює на базі БФ Карітас Лубни.
Її особиста історія – живий приклад для відвідувачів Центру, яких теж обікрала війна. Зараз жінка допомагає вчитися життєстійкості та адаптуватися до нового життя тим, хто зневірився і не бачить свого майбутнього.
Саме це – переконана вона – дає їй самій силу знову посміхатися і радіти життю.
Історія з ЦЖ Тернопіль
“Я живу заради дитини,” - каже Іван, тато 13-річної Авеліни. Три роки тому він втратив дружину і тепер самостійно виховує дитину з інвалідністю.
У Тернопільському Центрі життєстійкості Іван з донькою - часті відвідувачі. Тренінги з батьківства, заняття для дітей, групи взаємодопомоги - сім’я відвідує усі можливі заходи. Місцеві фахівці так і називають Івана - “наш надзвичайний тато”.
Сам він каже: Центр життєстійкості - подарунок для них. Дитина соціалізується, вчиться комунікувати. А він має таке необхідне усім - і татам, і мамам - плече професіоналів, на яке можна спертися, коли важко.
“Нам дає силу триматися любов до оточуючих з подібними проблемами, розуміння і підтримка один одного. Це стимулює мене розвивати дитину, вірити в себе, вірити в Творця,” - розповідає Іван.