Перейти до головного вмісту

Для захисту дітей, що постраждали від насильства: на Дніпропетровщині відкрився 13-й в Україні центр «Барнахус»

07/04/2025

У Дніпропетровській області відкрився вже 13-й в Україні центр захисту дітей, постраждалих від насильства, який працює за моделлю «Барнахус». Цю модель визнано у світі однією з найбільш ефективних для слідчої (процесуальної) роботи з дитиною, яка зазнала насильства або стала його свідком. «Барнахус» повністю вкладається в концепцію правосуддя, дружнього до дитини, і ґрунтується на мультидисциплінарному підході. В «Барнахусах», які працюють на Одещині, Житомирщині, Вінниччині та в інших регіонах України, вже отримали підтримку майже 1200 дітей.

Ірина Постоловська, заступниця міністра соціальної політики з питань європейської інтеграції, яка взяла участь у відкритті центру і круглому столі щодо впровадження моделі на Дніпропетровщині, наголосила на важливості мультидисциплінарної роботи з постраждалою дитиною і наявності в цій роботі соціальної складової. Вона також зазначила, що розвиток правосуддя, дружнього до дитини, і дотримання найкращих інтересів дитини є одним з міжнародних зобовʼязань України відповідно до ратифікованої нею Конвенції ООН про права дитини.

У «Стратегії Ради Європи щодо прав дитини до 2027 року» також наголошується, що судочинство має бути адаптоване до віку та потреб дитини, має поважати всі її права та приділяти першочергову увагу найкращим інтересам дитини, щоб запобігти ре-травматизації і ре-віктимізації.

Модель «Барнахус» відповідає стандартам Конвенції Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства, яку Україна ратифікувала у 2012 році, а також Керівним принципам Комітету Міністрів Ради Європи щодо правосуддя, дружнього до дітей.

Наприкінці 2024 року в Україні набрав чинності Закон України, який удосконалює механізм запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі. До розроблення проєкту документа долучались експерти Мінсоцполітики.

Згідно з цим Законом центри «Барнахус» додано до переліку спеціалізованих служб підтримки людей, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі.

Це надає змогу унормувати та систематизувати роботу таких центрів.

Наразі Мінсоцполітики розробляє проєкти актів для приведення нормативно-правової бази Мінсоцполітики та Кабінету Міністрів України у відповідність із цим Законом.

Водночас, за словами Постоловської, вкрай важливою є робота задля превенції випадків, коли дитина зазнає насильства. Насамперед це забезпечення безпечного і турботливого сімейного середовища для кожної дитини. Мінсоцполітики активно працює в цьому напрямі:

  • Разом з іншими стейкхолдерами реалізуємо Стратегію забезпечення права кожної дитини на зростання в сімейному оточенні. Її фокуси:

- посилення спроможності сімей піклуватися про дітей, зокрема розвиток соціальних послуг в громаді, запровадження ефективних моделей фінансової підтримки родин

- розвиток усиновлення і сімейних форм виховання

- адаптація і соціалізація дітей і молоді, які виходять з інституційних закладів, повернення в сімейне середовище депортованих і евакуйованих дітей.

  • Розвиваємо соціальні послуги в громадах, адже багато залежить від того, чи родина має підтримку фахівців у складній ситуації. Спільно з ЮНІСЕФ і Посольством Великої Британії запустили проєкт малих грантів — фінансової підтримки надавачів соціальних послуг для родин з дітьми.
  • Минулого року запровадили експериментальний проєкт — Центри життєстійкості в громадах для надання психосоціальної підтримки українцям. Зокрема, там працюють програми підвищення батьківських компетенцій: проводяться зустрічі з психологами, тренінги за підтримки ЮНІСЕФ «Батьківство без стресу» тощо.
  • Спрямовуємо субвенцію на придбання житла для дитячих будинків сімейного типу, які приймають на виховання 5–10 дітей без батьківського піклування. Цього року — для 124 таких сімей, минулого — для 57.
  • Покращили умови роботи патронатних родин, в які поміщають на тимчасове виховання дітей, яких вилучають у батьків. Ці ж родини опікуються неповнолітніми вагітними дівчатами і породіллями, які опинились в складній ситуації.

Окрім Ірини Постоловської, у відкритті центру і круглому столі також взяли участь заступник Міністра юстиції України, Голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх Олександр Банчук, координатор програм захисту дітей Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Віталій Старіков, керівник Дніпровського офісу ЮНІСЕФ Пабло де Паскуаль, представники Офісу Генпрокурора, Нацполіції, Дніпропетровської ОВА, організацій-партнерів проєкту та інших державних і недержавних структур, дотичних до системи ювенальної юстиції та захисту прав та інтересів дітей.

Проєкт «Впровадження моделі «Барнахус» для захисту дітей-постраждалих від насильства», ініційований Міжвідомчою координаційною радою з питань правосуддя щодо неповнолітніх, імплементується МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» ("Право на здоров'я" (HealthRight International) в Україні за підтримки Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.


Теги: