Опіка та піклування
Опіка, піклування — найбільш поширена в Україні сімейна форма виховання. Зазвичай її оформлюють близькі люди дитини, яка залишилась сиротою або позбавленою батьківського піклування. Але бути опікунами або піклувальниками можуть не тільки родичі дитини.
За дитиною зберігається статус сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Дитина також має право бути усиновленою, щоб мати родину назавжди.
Опіка встановлюється над дітьми до 14 років, піклування — від 14 до 18.
Процедура оформлення опіки, піклування
Соціальна підтримка родин з дітьми під опікую, піклуванням
Допомога на дітей, над якими встановлено опіку, піклування
Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, надається опікунам чи піклувальникам на дітей, які набули статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, і призначається з місяця звернення терміном на 12 місяців до досягнення дитиною 18-річного віку включно.
Допомога надається в розмірі:
- 2,5 прожиткових мінімума для дитини відповідного віку;
- 3,5 прожиткових мінімума для дитини з інвалідністю відповідного віку.
Якщо на дитину виплачується пенсія, аліменти, стипендія, державна допомога (крім державної соціальної допомоги на дітей із інвалідністю), розмір допомоги на дитину, над якою встановлено опіку чи піклування, визначається як різниця між 2,5 (3,5 для дітей з інвалідністю) розміру прожиткового мінімуму відповідного віку та розміром призначених пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги. При цьому розмір призначених пенсій, аліментів, стипендій враховується як середньомісячний розмір зазначених виплат, одержаних на дитину за попередні 12 календарних місяців.
Звернутися із заявою про призначення допомоги може людина, яка є опікуном, піклувальником дитини. Заяву можна подати до органів соціального захисту населення, ЦНАП або виконавчих органів територіальних громад. Допомога виплачується органом соціального захисту населення на особовий рахунок отримувача в уповноваженому банку, який він вказав під час заповнення заяви. Також вона може виплачуватися у відділенні Укрпошти за місцем проживання.
Разом із заявою опікун, піклувальник має подати такі документи:
1) копію рішення органу опіки та піклування або суду про встановлення опіки чи піклування над дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування;
2) копію свідоцтва про народження дитини;
3) довідку про реєстрацію місця проживання опікуна, піклувальника та дитини;
4) довідки про місячний розмір пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, що отримує на дитину опікун, піклувальник;
5) медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років, виданий в установленому МОЗ порядку.
Виплата “Дитина не одна”
Якщо дитина наказом служби у справах дітей тимчасово влаштована в родину кандидата в опікуни, піклувальники, але ще не набула статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, вона має право на отримання тимчасової виплати “Дитина не одна”.
Розмір її дорівнює виплаті, яку отримують діти зі статусом сироти або позбавленої батьківського піклування:
- 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на кожну дитину,
- 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, на кожну дитину з інвалідністю.
Звернутися із заявою про призначення такої допомоги може людина, до якої тимчасово влаштовано дитину, якщо ця родина постійно проживає в Україні.
Допомога оформляється до надання дитині статусу, але не довше ніж на півроку. Надання допомоги може бути продовжено понад піврічний термін, якщо період тимчасового влаштування дитини в сімї' рідних чи близьких теж продовжено наказом служби у справах дітей.
Заяву можна подати до органів соціального захисту населення, ЦНАП або виконавчих органів територіальних громад.
Тимчасова допомога виплачуватиметься органом соціального захисту населення на особовий рахунок отримувача в уповноваженому банку, який він вказав під час заповнення заяви. Також вона може виплачуватися у відділенні Укрпошти за місцем проживання.
Соціальні послуги
Соціальна послуга — це допомога “людини людині”. Це комплекс заходів, які здійснюють фахівці із соціальної роботи, щоб підтримати людину або родину, яка опинилась в складній ситуації.
Будь-яка родина опікунів, піклувальників може звернутися за потреби за отриманням необхідних соціальних послуг. Більше про те, які послуги надаються в Україні і як їх отримати, — у спеціальному розділі сайту.
Серед них можна виділити соціальні послуги, які безпосередньо стосуються дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування: