Перейти до головного вмісту

Протезування в Україні за державні кошти

23/08/2023

 

З початку повномасштабного збройного вторгнення російської федерації в Україну тисячі військових отримали поранення, багато з яких мають потребу у протезуванні. Крім того, війна не оминула і мирних жителів, серед яких також багато травмованих.

На сьогодні нашим постраждалим громадянам держава гарантує безоплатне та позачергове забезпечення допоміжними засобами реабілітації, не чекаючи встановлення їм інвалідності.

Протезування та забезпечення допоміжними засобами реабілітації в першу чергу спрямоване на надання людям можливості повернення в соціум та проведення активної життєдіяльності.

Адже, частіш за все, постраждалі – це молоді люди, здатні за віком працювати і яким потрібно максимально компенсувати втрачені функції та забезпечити самообслуговування.

З урахування викликів війни та необхідності забезпечення обороноздатності нашої держави, одним з найбільш актуальних питань є гарантування надання належного рівня медичної допомоги та реабілітації, а також забезпечення протезуванням військовослужбовців, які зазнали поранень чи травм та інших громадян , які потребують допоміжних засобів реабілітації.

  • Хто може бути отримувачем?

-особи з інвалідністю

-  діти з інвалідністю

- учасники бойових дій (окремі категорії громадян, які отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, участі в антитерористичній операції чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період проведення воєнних (бойових) дій, та втратили функціональні можливості кінцівки або кінцівок)

-постраждалі (мирні громадяни, які  у період дії воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях проживали безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій та у період здійснення воєнних (бойових) дій або районах, що піддавалися бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам і отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, проживали в районах проведення антитерористичної операції, районах здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, за умови, якщо такими особами не вчинено кримінальних правопорушень)

- особи похилого віку

- жінки, дівчата після мастектомії, секторальної резекції молочної залози, квадрантектомії та з порушеннями розвитку молочних залоз

-  діти з порушеннями опорно-рухового апарату (далі - діти віком до
18 років)

-  особи, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист”

Основні етапи від травмування до протезування?

У разі отримання травми, особа має пройти процес лікування в закладі охорони здоров’я, шпиталі чи реабілітаційному центрі з метою підготовки до процесу протезування.

Проте, бувають  випадки, що травмовані особи часто поступають на протезування до підприємства ще з наявністю швів та з необхідністю регулярних перев’язок і подальшим зняттям швів. Такий процес підготовки до протезування супроводжується із залученням реабілітолога. Лише після формування кукси можна розпочинати процес протезування.

 Після отримання пробного протезу розпочинаються заняття, необхідні для вміння користування ними. У цей період інтенсивно починає змінюватись кукса від навантажень, орієнтовно через 14 – 20 днів можливо поставити постійний протез. 

Терміни даного алгоритму актуальні для простого протезування (гомілка, передпліччя). 

При складніших видах протезування (при ампутації вище коліна або ліктя, або при парній втраті кінцівки на рівні гомілок або передплічь) терміни збільшуються до 3 – 4 х. місяців. При дуже складних випадках ампутацій (кукса стегна менше 5 см або кукса плеча менше 4 см) терміни можуть бути довгі і дуже відрізнятись в кожному окремому випадку.  

Потрібно також враховувати супутню патологію.

Варто зазначити що є непоодинокі випадки необхідності проведення реампутацій у зв’язку з розвитком неврином або осифікатів та остеофітів у ділянці кукси. Що фактично змушує розпочинати процес реабілітації від початку. Згідно внутрішньої статистики центру частота даних випадків становить біля 27%.

Як підготуватись до протезування? 

З початку воєнних дій в Україні суттєво зросла кількість осіб з ампутацією кінцівок внаслідок мінно-вибухових поранень та дуже суттєво змінився сам характер поранень. Вони набагато тяжчі, непоодинокі випадки одночасної втрати кількох кінцівок (верхні та нижні), набагато більше ампутацій на більш високому рівні (вище ліктя, вище стегна), що суттєво ускладнює та подовжує процес протезування. Враховуючи ці всі обставини, виконати протезування у строки, які були передбачені законодавством до війни, не можливо.

У зв’язку із ступенем важкості самих поранень збільшився термін лікування та протезування.

Тому, спочатку учасники бойових дій та громадяни, які постраждали внаслідок війни росії проти України і втратили кінцівки, проходять лікування та підготовку до протезування/ортезування в закладах охорони здоров’я або ж в реабілітаційних центрах. А їх звернення щодо протезування відбувається лише за умови готовності до такого процесу.

Разом з тим на сьогодні запроваджується робота мультидисциплінарних команд у закладах охорони здоров’я та реабілітаційних закладах, що дасть можливість залучати відповідних фахівців з початку лікування особи та підготовки, супроводження її процесу протезування.

Після того, як особа отримала поранення (втратила кінцівку/кінцівки) вона потрапляє до медичного закладу.

Протезування розпочинається за умов готовності кукси до протезування.

Рішення про початок протезування приймається мультидисциплінарною командою (лікар, фізичний терапевт, протезист, пацієнт).

Як окремим категоріям населення отримати ДЗР (ТЗР)

1 Крок

Особа подає заяву про забезпечення допоміжними засобами реабілітації (далі -  ДЗР) з повним пакетом документівп. 14 Порядку № 321 до:

 ·ЦНАП (центр надання адміністративних послуг)

·або до ОСЗН (орган соціального захисту населення)

·або через електронний кабінет особи з інвалідністю (далі – електронний кабінет)

Перелік документів, які пред’являються (подаються) разом із заявою:

паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадяни­на України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, або свідоцтво про народження (для дітей віком до 14 років);

ідентифікаційний номер (копія одного з передбачених Податковим кодексом України документів з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків або паспорт громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті)

висновок МСЕК (для дітей з інвалідністю - висновок лікарсько-консуль­тативної комісії закладу охорони здоров'я  (далі - ЛКК) (у разі коли особа звертається вперше);

індивідуальна програма реабілітації (для особи з інвалідністю та дитини з інвалідністю) або висновок ЛКК) (для інших осіб, осіб з інвалідністю, група інвалідності яких установлена до 1 січня 2007 р. безстроково або строк дії не закінчився);

оригінал довідки з місця роботи, служби або навчання (для осіб, які працюють, служать, навчаються) - для забезпечення протезами верх­ніх та нижніх кінцівок, ортопедичним взуттям, активними кріслами колісними (крім учасників бойових дій);

посвідчення, яке підтверджує право особи на пільги.

У разі подання заяви через електронний кабінет особи у цей же день вносяться дані та/або скановані копії документів з метою формування особової справи.

Ці документи слід завантажити через е-кабінет особи з інвалідністю:https://ek-cbi.msp.gov.ua/ (або особисто передати в Центр надання адміністративних послуг/орган соціального захисту). 

2 Крок

Особу мають обов’язково ознайомити в ОСЗН/ЦНАП з переліком підприємств, до яких особи можуть звернутися з питання забезпечення ДЗР, які включені Держлікслужбою до Реєстру осіб, відповідальних за введення медичних виробів, активних медичних виробів, які імплантують, та медичних виробів для діагностики in vitro в обіг.

  •  Механізмом забезпечення ДЗР

  •  Інформацією щодо сумісності ДЗР

 3 Крок

Особа отримуєте від ФСЗОІ (Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю) через ОСЗН/ЦНАП, засоби телекомунікаційного зв’язку або через електронний кабінет особи інформацію про сформоване електронне направлення або про необхідність подання додатково необхідних документів
п. 17 Порядку № 321

 4 Крок

Особа самостійно обирає підприємство та звертаєтеся до нього „із заявкою про намір забезпечення індивідуальним засобом реабілітації” особисто або через електронний кабінет.

Особа маєте право у разі бажання змінити підприємство на інше протягом         14 календарних днів з дня звернення до підприємства.

 5 Крок

На підприємстві особі підбирають протезно-ортопедичний виріб та формують замовлення для виготовлення індивідуального засобу реабілітації. Особа в свою чергу перевіряє та підписує замовлення.

 6 Крок

Готовий індивідуальний засіб реабілітації видається особі після примірки, що підтверджується підписом у замовленні та акті приймання-передачі робіт між підприємством та особою.

 7 Крок

Особа отримуєте індивідуальний засіб реабілітації та настанову щодо його експлуатації. 

     Що потрібно знати військовим про протезування в Україні?

 Учасникам бойових дій держава гарантує безоплатне та позачергове забезпечення допоміжними засобами реабілітації, незалежно від встановлення їм інвалідності.

Оформлення інвалідності може бути задля отримання інших пільг та виплат, які передбачені законодавством. Для процесу забезпечення допоміжними засобами реабілітації, зокрема протезування, учаснику бойових дій не потрібно встановлювати інвалідність.

Документи

Заява (посилання https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0896-21#n27)

паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту (далі - документ, що посвідчує особу),

ідентифікаційний номер (копія одного з передбачених Податковим кодексом України документів з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків або паспорт громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

рішення військово-лікарських комісій  (далі – ВЛК);

витяг з наказу командира військової частини (начальника територіального підрозділу) або довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), видану командиром військової частини (начальника територіального підрозділу), або копію іншого документа з відомостями  про участь в антитерористичній операції,  перебуваючи безпосередньо в районі проведення антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районі та у період здійснення зазначених заходів, в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (для осіб, визначених пунктами 19–23 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, яким не встановлено інвалідність)

Зібрані документи необхідно завантажити в електронному кабінеті особи з інвалідністю. 

Також документи можуть бути подані до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) або до центрів надання адміністративних послуг. Проте спосіб подання подання документів через електронний кабінет особи з інвалідністю є ефективнішим і швидким.

Військовослужбовець самостійно обирає підприємство, де виготовлятиметься протез. (Сучасні протези виготовляють в Україні (на основі комплектуючих провідних світових компаній) за рахунок держави).

Військовослужбовець звертається до підприємства із заявою про намір на забезпечення особисто або через електронний кабінет.

Разом з реабілітологом та техніком-протезистом визначається можлива   комплектація протезного виробу.

Військовослужбовець вправі змінити підприємство на інше протягом 14 днів після звернення до підприємства.

На підприємстві підбирають ДЗР та формують замовлення для індивідуального засобу реабілітації / анкету для серійного засобу реабілітації.Військовослужбовець перевіряє та підписує   замовлення / анкету 

При отримання ДЗР військовослужбовець, отримує настанову щодо його експлуатації та талон на гарантійний ремонт . 

Військовослужбовець має право відмовитися від замовленого виробу та замовити інший у разі зміни медичних показань, що підтверджується документально, до моменту видачі ДЗР, отримання ДЗР, що не відповідає вимогам, зазначеним у анкеті.

Важливо: безоплатним є як сам протез/ортез, так і його обслуговування протягом життя

Порядок отримання спортивних протезів та хто може їх отримати?

Після первинного протезування / ортезування учасники бойових дій мають право на протезування / ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та / або спеціальними виробами для занять спортом.

Порядок та механізм забезпечення такими виробами затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 518 ,,Деякі питання протезування та ортезування виробами підвищеної функціональності за новітніми технологіями та технологіями виготовлення, які відсутні в Україні, та / або спеціальними виробами для занять спортом окремих категорій громадян, які втратили функціональні можливості кінцівки або кінцівок” (зі змінами) (далі – Порядок № 518).

Учасник бойових дій самостійно обирає вітчизняне протезно-ортопедич­не підприємство та подає до підприємства документи.

Перелік необхідних документів передбачений пунктом 17 Порядку № 518:

1)заява учасника бойових дій про забезпечення виробом підвищеної функціональності за новітніми технологіями та/або спеціальним ви­робом для занять спортом із зазначенням інформації про вибране ві­тчизняне протезно-ортопедичне підприємство;

2)копія паспорта громадянина України;

3)копія одного з передбачених Податковим кодексом України докумен­тів з даними про реєстраційний номер облікової картки платника по­датків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання від­мовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному кон­тролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

4)рішення ВЛК або висновок ЛКК про потребу у протезуванні та/або ортезуванні;

5)довідка з місця роботи (для працівників підприємств, установ, орга­нізацій, які отримали поранення, контузії, каліцтва або захворювання під час військової агресії Російської Федерації проти України, участі в антитерористичній операції чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваю­чи безпосередньо в районах та у період їх проведення воєнних (бойо­вих) дій);

6) у разі звернення учасника бойових дій для забезпечення спеціальним виробом для занять спортом:

- висновок щодо забезпечення спеціальним виробом для занять спортом за формою згідно з додатком Порядку, виданий лікарем фі­зичної та реабілітаційної медицини або лікарем-ортопедом-травматологом закладу охорони здоров’я, реабілітаційної установи, який має відповідну кваліфікаційну підготовку (що підтверджується від­повідним документом), про можливість використання спеціального виробу для занять спортом, для систематичних занять відповідним видом (відповідними видами) спорту з урахуванням результатів оцінювання функціональних можливостей учасника бойових дій з порушеннями функцій кінцівки або кінцівок, проведеного під час протезування;

- лист Міноборони, МВС, Мінветеранів або Мінмолодьспорту щодо необхідності забезпечення спеціальним виробом для занять спор­том учасника бойових дій, який систематично займається відповід­ним видом (відповідними видами) спорту, у разі повторного забез­печення спеціальним виробом для занять спортом - підтвердний документ про участь у спортивних змаганнях всеукраїнського або міжнародного рівня;

7) витяг з наказу командира військової частини (начальника територіального підрозділу) або довідку про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), видану командиром військової частини (началь­ником територіального підрозділу), або копію іншого документа з відомостями про участь в антитерористичній операції, перебуваючи  безпосередньо в районі та у період проведення антитерористичної  операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і  оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в  районі та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення  та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (для осіб, визначених пунктами 19-23 частини  першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії  їх соціального захисту», яким не встановлено інвалідність.

Протезно-ортопедичне підприємство подає Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю пакет документів учасника бойових дій та відповідні документи, передбачені пунктом 17 Порядку № 518.

Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю укладає з вітчизняним про­тезно-ортопедичним підприємством і учасником бойових дій, який втратив функціональні можливості кінцівок, або його законним представ­ником тристоронній письмовий договір, в якому визначаються умови надання такому учасникові грошової допомоги та безготівкового пере­рахування коштів вітчизняному протезно-ортопедичному підприємству та відповідальність сторін.

Для того, щоб отримати протез за державні кошти, необхідно подати заяву онлайн на первинну реєстрацію в Електронному кабінеті Централізованого банку даних з проблем інвалідності та зібрати документи (заяву на забезпечення протезним виробом; копію паспорта громадянина України; копію ідентифікаційного коду; документи з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків; рішення ВЛК про необхідність забезпечення протезним виробом; витяг з наказу командира в/ч або довідка про обставини травми; копію довідки про безпосередню участь в бойових діях).

В Україні працює понад 100 підприємств, які проводять забезпечення допоміжними засобами реабілітації. Ви можете обрати будь-яке з цього переліку:https://ek-cbi.msp.gov.ua/agents/4.

Протезування за державні кошти здійснюють як державні підприємства так і приватні?

На сьогодні безкоштовне забезпечення допоміжними засобами реабілітації та послуги з їх виготовлення надаються на 106 протезно-ортопедичних підприємствах як приватної так і державної форм власності, які при виготовленні протезних виробів використовують вітчизняні та іноземні комплектуючі, з яких близько 50 підприємств виготовляють протезно-ортопедичні вироби. Для окремих категорій населення встановлено право самостійного вибору будь-якого підприємства із переліку суб’єктів господарювання (особа самостійно звертається із заявкою) і на підставі цього самостійного виробу формується замовлення на забезпечення допоміжними засобами реабілітації.

Як вибрати підприємство для протезування? Де можна ознайомитись з переліком підприємств?

Забезпечення окремих категорій громадян допоміжними засобами
реабіліта­ції (технічними та іншими засобами реабілітації) здійснюють
підпри­ємствами, які виготовляються та постачаються такі вироби та включені Держлікслужбою до Реєстру осіб, відповідальних за введення медичних виробів, активних медичних виробів, які імплантують, та медичних виробів для діагностики in vitro в обіг (далі – підприємства)

При подачі документів через ОСЗН/ЦНАП фахівці цих органів мають обов’язково ознайомити особу з переліком підприємств, які на сьогодні здійснюють виготовлення та забезпечення протезними виробами та включені Держлікслужбою до Реєстру осіб, відповідальних за введення медичних виробів, активних медичних виробів, які імплантують, та медичних виробів для діагностики in vitro в обіг.

Окрім того, фахівці територіальних відділень Фонду осіб з інвалідністю після формування направлення на протезування також інформують особу про такі підприємства.

 З усіх додаткових запитань звертайтеся на «гарячу лінію» з питань протезування кінцівок: 050-177-68-39

 

 

Теги: