Перейти до головного вмісту

Соціальна підтримка дітей, які повернулися з інтернатних закладів до батьків та дітей з опікунських родин

31/01/2024

 

Запобігання повторній інституціалізації близько 250 дітей та зарахування до навчального закладу за місцем проживання i відрахування з інституційних закладів 1,6 тис. дітей у 235 громадах України стали головними результатами першого етапу проекту ЮНІСЕФ «Забезпечення системного реагування на потреби дітей, які повернулись до біологічних сімей з інтернатних закладів, та дітей групи ризику», який реалізус ГО «Ліга соціальних працівників України».

Проєкт реалізується у 235 громадах 19 регіонів України з метою запобігти повторній інституціалізації дітей, які повернулися з інтернатних закладів до сімей та не допустити до інституціалізації дітей, які виховуються в опікунських родинах. Фахівці із соціальної роботи проєкту відвідали понад 12,5 тис. родин, до яких були повернуті діти з інтернатних закладів та сімей опікунів/піклувальників. Індивідуальним кейс-менеджментом охоплено понад 9 тис. дітей, з них - понад 5,6 тис. дітей, які знаходяться під опікою та понад 2,4 тис. дітей, які повернулися з інтернатних закладів у біологічні сім'ї. Iндивідуальним веденням випадку охоплено понад 11,1 тис. батьків цих дітей.

За сухими цифрами результатів проєкту тисячі історій подолання непорозумінь в сім’ях, соціальної та психологічної підтримки дітей та батьків та найголовніше —запобігання інституціалізації дітей. Головні проблеми сімей, до яких були повернуті діти з інтернатних закладів та сімей опікунів/піклувальників — це скрутне матеріальне становище, низький виховний потенціал батьків/опікунів, проблеми у взаємовідносинах дорослих з дітьми. Сім'ї, до яких були повернуті діти з інвалідністю стикаються з проблемами відсутності в громадах послуг раннього втручання, класів з інклюзивним навчанням в закладах освіти, послуг денного догляду, послуг “соціального таксі” тощо. Таким сім‘ям потрібна фахова соціально- психологічна підтримка, яку з серпня 2023 року надавали 635 фахівців із соціальної роботи проєкту.

Від старту проєкту 3,4 тис. сімей отримали гуманітарну допомогу (за рахунок партнерства з регіональними благодійними, неурядовими організаціями), понад 700 сім'ям була надана допомога в оформленні державних соціальних виплат, майже 500 сім'ям — в отриманні соціальних виплат, соціальним супроводом було охоплено 2,5 тис. сімей.

Старости населених пунктів, посадові особи органів місцевого самоврядування сприяли вирішенню потреб сімей щодо підготовки до опалювального сезону, благодійники допомагали з ремонтами, утепленнями будинків, облаштуванням спальних та місць для навчання дітей. Значну роль у вирішенні соціальних проблем сімей відіграють керівники закладів освіти (виділення ставок асистента вчителя у класи з інклюзивним навчанням), шкільні психологи (надання допомоги не тільки дитині, а й батькам). Під час здійснення моніторингових візитів у сім'ї та надання соціальної допомоги фахівці із соціальної роботи залучали до співпраці представників служб у справах дітей, управлінь, відділів соціального захисту населення місцевих громад, фахівців Пенсійного фонду, центрів зайнятості, ЦНАПів, ІРЦів, медичних працівників (педіатрів) та сімейних лікарів, інспекторів з ювенальної превенції. 

«Завдяки співпраці багатьох установ та організацій вдолося підтримати значну частину родин з дітьми i запобігти інституціалізаціі дітей з цих сімей. Ми вдячні всім, xmo долучився до підтримки таких сімей. Проєкт продемонструвов наскільки важливі соціальні послуги для родин з дітьми на рівні громади», - зазначила Biктopiя Галайдюк, нерівниця проекту.

Теги: