Українське законодавство удосконалюється задля посилення захисту прав дитини — Мінсоцполітики представило результати Єврокомісії
18/09/2024
В Брюсселі триває друга двостороння сесія Україна-ЄС. Одна з сьогоднішніх зустрічей української сторони з Європейською Комісією в межах сесії була присвячена аналізу українського законодавства у сфері захисту прав дитини. Україну на цій зустрічі від Міністерства соціальної політики представляли Ірина Постоловська, заступниця міністра соціальної політики з питань європейської інтеграції, і Марія Сакута, директорка директорату з питань подолання складних життєвих обставин. Також долучилися представники Офісу Генерального прокурора України, Міністерства юстиції, Міністерства освіти і науки, Міністерства закордонних справ, Міністерства внутрішніх справ, Офісу Уповноваженого з прав людини. Очолила делегацію Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.
“В умовах повномасштабної війни росії проти України захист прав дитини набув особливого значення, а війна створила додаткові виклики у цій сфері. Водночас Україна залишається відданою європейським цінностям, а забезпечення права кожної дитини зростати в сімейному середовищі є пріоритетом Уряду навіть у такий складний час”, — зазначає Ірина Постоловська.
Наразі українське законодавство у сфері захисту прав дитини перебуває у частковій відповідності до законодавства ЄС, і Україна продовжує працювати над його удосконаленням.
Одним з викликів є негативний вплив на дітей російської збройної агресії, яка, зокрема, спричинила вимушене переміщення дітей всередині країни і евакуацію за кордон. У відповідь на цей виклик Мінсоцполітики удосконалило механізм евакуації і повернення в Україну дітей, які виховуються у закладах цілодобового перебування. Також право отримати статус дитини, постраждалої внаслідок війни, поширилось на всіх дітей, а не тільки на тих, що проживали на територіях Донецької і Луганської областей.
Іншою сферою, яка потребує вдосконалення, є забезпечення права кожної дитини виховуватись в родині. Для цього, зокрема, був створений консультативно-дорадчий орган — Координаційний центр з розвитку сімейного виховання і догляду дітей. Напрацьований проєкт Стратегії забезпечення права кожної дитини на зростання в сімейному оточенні та операційний план на її виконання. Водночас Україна працює над розвитком усиновлення, сімейних форм виховання та послуги патронату над дитиною: оптимізується процес усиновлення, спрощується процедура оформлення опіки над дитиною, поліпшилися умови праці патронатних вихователів, стимулюється розвиток дитячих будинків сімейного типу через забезпечення їх житлом за кошти субвенції з держбюджету. Пріоритетне повернення евакуйованих у складі закладів дітей в сімейні форми виховання за поданням Мінсоцполітики закріпили на рівні постанови Уряду.
Для забезпечення кожній дитині доступу до освіти ухвалена Національна стратегія з розвитку інклюзивної освіти. Запроваджено соціальну послугу супроводу дитини під час інклюзивного навчання.
Що стосується удосконалення правосуддя, дружнього до дитини, то в цьому напрямі затверджено План заходів до Комплексного стратегічного плану реформування правоохоронних органів на 2023-2027 роки та передбачено імплементацію міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини, зокрема, використання відновного правосуддя та спеціальної методики “Барнахус” для проведення слідчих дій з дитиною, яка є постраждалою або свідком злочину. Загалом більшість положень директив ЄС вже включено до чинного законодавства України. Окремі положення щодо правосуддя, дружнього до дитини, застосовуються під час реалізації пілотних проектів.
Нагадаємо, двосторонні сесії Україна-ЄС відбуваються в межах скринінгу — першого етапу переговорного процесу про вступ до ЄС, під час якого аналізується відповідність українського законодавства законодавству Європейського Союзу. Нинішня триденна сесія присвячена переговорному розділу 23 “Судова влада та основоположні права”. Мінсоцполітики в межах цієї сесії має доповіді по трьох підрозділах: захист прав дитини, захист прав людей з інвалідністю і гендерна рівність та протидія насильству проти жінок.
Теги: