Перейти до головного вмісту

Вступ України в ЄС: офіційно стартував переговорний процес

25/06/2024

 

Сьогодні, 25 червня, у Люксембурзі відбулась перша Міжурядова конференція, яка дала  офіційний старт перемовинам про членство України в Європейському Союзі. Це історичний крок для України, який наша держава робить попри повномасштабне вторгнення російських військ. 

На першій конференції Європейський союз представив переговорну рамку, що закладає базис для подальших офіційних переговорів про вступ. Українська делегація, яку очолює віцепрем’єрка з європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина виступила із заявою, в якій окреслила загальний підхід держави до перемовин. Зокрема, Україна має на меті інтеграцію на основі принципів демократії, верховенства права, поваги до прав людини та соціальної справедливості.

Європейську делегацію очолила Міністерка закордонних справ Бельгії Аджа Лябіб. Європейська сторона також виступила із заявою, в якій визнається, що Україна продемонструвала безпрецедентну динаміку ухвалення та імплементації ключових реформ в надскладних умовах.

Робота у напрямі європейської інтеграції розпочалася у 2014 році з підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. До сьогодні Мінсоцполітики разом з іншими центральними органами виконавчої влади забезпечувало виконання Плану заходів з виконання Угоди. Наразі Мінсоцполітики виконало майже всі пункти Плану, які належать до його компетенції. 

Попри виклики, Україна не зупинила реформи – завершено реформу монетизації житлових субсидій, забезпечено безперебійність соціальних та пенсійних виплат, напрацьовується пенсійна реформа. 

Одним із важливих кроків на шляху до вступу до ЄС стала ратифікація Верховною Радою України у червні 2022 року Стамбульської конвенції. Це було одним з пріоритетних завдань у сфері європейської інтеграції у напрямі протидії домашньому та гендерно зумовленому насильству. 

Важливим напрямом у процесі європейської інтеграції є розвиток сімейних форм виховання для дітей, які залишаються сиротами або позбавленими батьківського піклування. Мінсоцполітики акцентує роботу на розробці Стратегії забезпечення права кожної дитини в Україні на зростання в сімейному оточенні на 2024-2028 роки та Національного плану заходів з реалізації Стратегії на 2024-2028 роки.

Цього року представники Мінсоцполітики взяли участь у зустрічах з Європейською Комісією, де обговорили 11 переговорних розділів з питань, які належать до соціальної сфери.

Наразі продовжується робота над Дорожньою картою у сфері верховенства права у межах переговорних розділів «Судова влада та основоположні права» та  «Юстиція, свобода та безпека».  Зокрема Мінсоцполітики в межах своєї компетенції є відповідальним за наповнення підрозділів «Права осіб з інвалідністю», «Гендерна рівність», «Права дитини». 

Нагадаємо, 21 червня Президент України Володимир Зеленський підписав указ про формування делегації України для участі у переговорах з ЄС. До неї увійшли представники ключових міністерств та державних органів, що матимуть найбільше навантаження у досягненні критеріїв членства під час переговорів про вступ. Міністерство соціальної політики представлятиме заступниця Міністра соціальної політики з питань європейської інтеграції, Ірина Постоловська.

Переговорний процес, що розпочався сьогодні, є важливим кроком до інтеграції України в Європейський Союз та  досягнення високих стандартів життя для кожного українця.