Перейти до головного вмісту

Психічне здоров’я українців під час та після війни: презентація дорожньої карти за участі Мінсоцполітики

30/12/2022

 

 

Оперативна дорожня карта є консенсусом щодо подальших дій у сфері допомоги українцям у подоланні психосоціальних наслідків війни вже зараз. 

21 грудня 2022 року відбулася презентація Оперативної дорожньої карти “Пріоритетні багатосекторні заходи із психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в Україні під час та після війни”. 

Участь у заході взяла заступниця міністра соціальної політики Уляна Токарєва. Також були присутні партнери держави в цій сфері: Глава Бюро ВООЗ в Україні д-р Ярно Хабіхт та представники міжнародних і громадських організацій, залучених до реагування та надання допомоги у сфері психічного здоров’я. 

Дорожня карта з психічної та психосоціальної допомоги розроблена на виконання відповідної Національної програми, створення якої ініціювала перша леді України Олена Зеленська. 

Важливі та невідкладні дії у сфері психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в Україні потрібні в різних галузях: охорона здоров’я, соціальні послуги, освіта. З продовженням агресії проти нашої держави потреби лише зростають. 

Документ врахував інтереси різних груп населення (ветерани та їхні родини, внутрішньо переміщені особи, люди з інвалідністю, люди, які зазнали гендерно зумовленого насильства, люди, які постраждали від мін, та інші групи). За останніми даними, до 15 млн українців матимуть проблеми з психічним здоров’ям, 3-4 млн з них буде потрібне медикаментозне лікування, а також терапія травм та стресу. 

 “Психологічна допомога є складовою майже всіх соціальних послуг. Станом на зараз, в системі центрів соціальних служб працює близько 300 психологів та понад 3,6 тис фахівців із соціальної роботи, які щоденно надають підтримку тисячам родин чи одиноких людей у складних життєвих обставинах”, – повідомила під час зустрічі Уляна Токарєва. 

Така допомога надається постраждалим від домашнього насильства, родинам ВПО та тим, які виховують дітей з інвалідністю, дітям та їх прийомних родинам та багатьом іншим. 

Важливо відзначити, що станом на сьогодніособи літнього віку та люди з інвалідністю є одними із найчисленніших споживачів соціальної послуги стаціонарного догляду. Вже створена та діє міжвідомча робоча група з питань розвитку підтриманого проживання для літніх людей та людей з інвалідністю. Це є надважливою програмою, над якою Міністерство зараз співпрацює з ВООЗ та іншими партнерами. 

Дорожню карту “Пріоритетні багатосекторні заходи із психічного здоров’я та психосоціальної підтримки в Україні під час та після війни” було запущено як гнучкий документ, який буде переглядатися разом зі зміною контексту та новими відгуками, отриманими від зацікавлених сторін. Він залишається відкритим до пропозицій з боку міжнародних партнерів України.