Перерахунки пенсій
Статтею 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон) передбачено перерахунок пенсій, який проводиться:
- у зв’язку зі збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії.
Із 01.03.2019 діє новий механізм щорічної індексації пенсій, призначених за нормами Закону.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 „Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (зі змінами) затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Порядок).
У 2019 році при перерахунку пенсій згідно з Порядком застосовувався коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії,
в розмірі 1,17, у 2020-му і 2021 році – в розмірі 1,11, у 2022 році – в розмірі 1,14.
Кожен наступний перерахунок у зв’язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Перерахунок пенсій відповідно до Порядку проводиться щороку з 1 березня (пункт 4 Порядку зі змінами, які набрали чинності 19.09.2020).
Щорічний перерахунок раніше призначених пенсій для забезпечення індексації пенсій проводиться незалежно від факту роботи пенсіонера.
- у зв’язку зі зростанням прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. При цьому слід зауважити, що відповідно до частини третьої статті 42 Закону, якщо пенсіонер працює (провадить діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), такий перерахунок пенсії проводиться після його звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
- працюючим пенсіонерам.
Якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 Закону (тобто 35 років страхового стажу для чоловіків, 30 років – для жінок), за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Треба зазначити, що починаючи з квітня 2018 року органами Пенсійного фонду України проводиться автоматичний перерахунок пенсії відповідно до нової редакції частини четвертої статті 42 Закону, якою передбачено врахування страхового стажу особам, які після призначення пенсії працювали та на 1 березня року, в якому здійснюється такий перерахунок, відпрацювали не менш як 24 місяці, або відпрацювала менш як 24 місяці, але після призначення пенсії (попереднього перерахунку) пройшло два роки.
Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України „Про пенсійне забезпечення”, та які не досягли віку, встановленого статтею 26 Закону.