Звіт про відстеження результативності регуляторного акта
1. Вид та назва регуляторного акта
Постанова Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 ,,Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі” (зі змінами).
2. Назва виконавця заходів з відстеження результативності
Міністерство соціальної політики України.
3. Цілі прийняття регуляторного акта
Актом передбачалося на виконання Закону України ,,Про житлово-комунальні послуги” запровадження надання пільг населенню на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі.
Відповідно було реалізовано дві моделі монетизації пільг:
1) безготівкова форма, за якої кошти загальною сумою перераховуються Мінсоцполітики на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в АТ ,,Ощадбанк” (в розрізі персональних облікових записів одержувачів), звідки спрямовуються на рахунки виконавців житлово-комунальних послуг (юридичні особи) як оплата за спожиті житлово-комунальні послуги;
2) готівкова форма – готівка виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад безпосередньо одержувачу (фізична особа) через АТ ,,Укрпошта” або на рахунок одержувача, відкритий в банківській установі. В такому випадку розрахунки з підприємствами – надавачами житлово-комунальних послуг проводить споживач (отримувач пільги або субсидії) самостійно.
Таким чином, потребувало нормативного врегулювання інформаційний обмін та виконання зобов’язань АТ ,,Ощадбанк” щодо перерахування коштів на рахунки управителів багатоквартирного будинку та виконавців комунальних послуг відповідно до нарахованих пільг, на підставі договору публічної оферти, при безготівковій формі виплаті пільг населенню, і мінімізація з боку Уряду державного регулювання господарських взаємовідносин, залишаючи лише важелі контролю і спрямування процесу в частині виплати пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій готівковій формі.
При цьому, актом були внесені зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (зі змінами), в частині звільнення від додаткового грошового навантаження у формі сплати комісійної винагороди за банківські послуги суб’єктів господарювання – управителів багатоквартирним будинком, об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, а також виконавців / надавачів житлово-комунальних послуг в рамках реалізації окремої державної програми надання житлових субсидій населенню у грошовій формі.
4. Строк виконання заходів з відстеження результативності
Відстеження результативності регуляторного акта проводитися через рік після набуття чинності більшістю його положень.
5. Тип відстеження результативності
Базове відстеження.
6. Методи одержання результатів відстеження
Для проведення відстеження використовувалися методи одержання результатів відстеження: звітний та статистичний.
7. Дані та припущення, на основі яких відстежувалася результативність, способи одержання даних
Показники результативності визначено на підставі наявної у Мінсоцполітики інформації, отриманої від структурних підрозділів з питань соціального захисту населення та АТ ,,Ощадбанк”, а також інформації, оприлюдненої Державною службою статистики України.
8. Кількісні та якісні значення показників результативності акта
У травні 2020 року кількість отримувачів пільг на оплату житлово-комунальних послуг становила 1,9 млн осіб, з них 1,5 млн осіб (79%) отримувало їх у грошовій безготівковій формі.
З початку запровадження надання пільг населенню на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі (жовтень 2019 року) та до завершення опалювального сезону (квітень 2020 року), Мінсоцполітики було перераховано з Казначейського рахунку на рахунок Мінсоцполітики в АТ ,,Ощадбанк” кошти нарахованих пільг у сумі 6,3 млрд гривень.
За даними АТ ,,Ощадбанк” станом на 01.06.2020 сума залишків коштів на рахунку Мінсоцполітики в АТ ,,Ощадбанк” для виплати пільг становила 1 млрд гривень, з них 424,8 млн грн було виплачено 253 757 особам шляхом перерахування коштів з рахунку Мінсоцполітики в АТ ,,Ощадбанк” для виплати пільг на поточні рахунки пільговиків в АТ ,,Ощадбанк” (різниця в розмірі 580,6 млн грн буде виплачена пільговикам до кінця 2020 року, в установленому Кабінетом Міністрів України порядку).
За даними Державної служби статистики України рівень розрахунків населення за спожиті житлово-комунальні послуги за січень ‒ квітень 2020 року становив 93,7 %, і є більшим, ніж показник за аналогічний період 2019 року (за січень ‒ квітень 2019 р. – 89,2 відсотка).
9. Оцінка реалізації регуляторного акта та ступеня досягнення визначених цілей
Прийняття регуляторного акта сприяло посиленню відповідальності пільговиків до ощадливого використання енергоресурсів внаслідок запровадження мотиваційної складової надання пільг населенню на оплату житлово-комунальних послуг в грошовій формі у вигляді виплати її зекономлених залишків для використання на власний розсуд одержувачем.
Заступник Міністра
соціальної політики України Віталій Музиченко
Всі Регуляторна політика