Пенсійні накопичення - це ціннісний вибір, який наближає Україну до клубу розвинених країн світу
Відбулось установче засідання міжсекторального консультативно-дорадчого органу Уряду з розвитку пенсійних накопичень в Україні – робочої групи з питань запровадження обов’язкового накопичувального пенсійного забезпечення та розвитку недержавного пенсійного забезпечення, створення якої було ініційовано Мінсоцполітки.
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, відкриваючи засідання, зазначив, що перетворення пенсійного накопичення на норму в країні – це ціннісний вибір, який наближає до клубу розвинених країн світу. Він підкреслив, що запровадження обов’язкових пенсійних накопичень та розвиток добровільних пенсійних накопичень зафіксовано в ухваленій Урядом Національній економічній стратегії до 2030 року, а також у першій за історію незалежної України трирічній Бюджетній декларації, яку нещодавно ухвалила Верховна Рада.
Денис Шмигаль повідомив: «Завдяки ефективно налагодженим комунікаціям ми сьогодні вперше маємо підтримку всіх наших основних міжнародних партнерів в цьому питанні: Світового банку, Верховного комісара ООН з прав людини та Міжнародної організації праці. Ми активно доопрацьовуємо з народними депутатами їхні ініціативи щодо запровадження обов’язкових накопичень. Подали на розгляд Верховної Ради законопроект, який передбачає фінансування дострокових пенсій для працюючих у шкідливих та важких умовах здійснювати з використанням механізму пенсійних накопичень. Завдяки ефективній співпраці з НБУ передбачили підвищення обізнаності українців у питанні пенсійних накопичень у Стратегії підвищення фінансової грамотності до 2025 року як рекомендовану тему для всіх цільових груп та пріоритетну для працюючих людей».
Марина Лазебна, Міністр соціальної політики у своєму виступі підкреслила соціальну і економічну ціну зволікання із запровадженням обов’язкових пенсійних накопичень. Вона зазначила: «Кожного року в середньому близько 600 тисяч людей за віком втрачають можливість участі в цій системі та мати пенсійні накопичення на додаток до солідарної пенсії. Середня пенсія зараз була б на 20-25% вищою за рахунок пенсійних накопичень у людей, які б з 2007 року були учасниками системи. А це лише 14 років накопичень і, до речі, ця цифра порахована з урахуванням двох криз 2008 і 2014 років. Пенсійні накопичення склали б вже більше 1 трильйона гривень, тобто близько 25% ВВП 2020 року».
Марина Лазебна наголосила, що сьогодні ми маємо шанс змінити ситуацію, адже є основа - законопроекти, які вже зареєстровані у Парламенті та протягом року спільно доопрацьовані Урядом. Вони пропонують цілком працездатну модель, яка найкраще відповідає нашим реаліям та враховує світовий досвід. «Це модель із встановленими внесками, яка визнана найбільш надійною в світі. Інфраструктура системи складатиметься з діючих в Україні інституцій: Державної податкової служби, Державного казначейства, накопичувальних пенсійних фондів, банків, страхових компаній. Для людей, які не оберуть собі фонд або банк, держава створить фонд, який працюватиме за загальними правилами. Крім того, держава забезпечить надійний захист інформації про учасників системи та їх пенсійні накопичення у Єдиному соціальному реєстрі, який вже створюється Урядом.
Так, ще дискутуються окремі питання – розмір внесків, перехідний період на перші два роки запуску системи, особливості участі окремих категорій людей. Але їх цілком можливо швидко вирішити спільно у професійний спосіб на основі моделі, яка запропонована», - прокоментувала вона.
Сергій Марченко, Міністр фінансів України, у своєму виступі висвітлив фінансові аспекти розвитку пенсійних накопичень. Він зазначив, що зараз Україна знаходиться у сприятливому моменті для запровадження обов’язкових пенсійних накопичень, і реформа давно назріла. Визнаючи, що це складна реформа для публічних фінансів, він підкреслив, що ми готові до її поступового впровадження з 2023 року.
Про те, що пенсійні накопичення є поштовхом до розвитку фондового ринку, у своєму виступі наголосив Руслан Магомедов, Голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
На підтримку роботи Уряду в цьому напрямку та з аналізом світового досвіду роботи накопичувальних пенсійних систем на першому засіданні робочої групи виступили одні з найвідоміших світових експертів.
Зокрема, висновками зі світового досвіду поділився Міхал Рутковський, Глобальний директор Світового банку з питань соціального захисту та зайнятості. Він підтвердив, що критично важливою є диверсифікація джерел отримання доходів людьми на пенсії з солідарної та накопичувальної систем, з державних та приватних джерел. Також він зазначив, що Україна потребує обов’язкової системи пенсійних накопичень для того, щоб сформувати культуру накопичень та залучити приватний сектор до підтримки державних цілей. Він наголосив на важливості надати право вибору учасникам системи, де накопичувати кошти.
До складу робочої групи увійшли народні депутати України, регулятори фінансового сектору – НБУ та НКЦПФР, центральні органи виконавчої влади, соціальні партнери – профспілки та об’єднання роботодавців, професійні об’єднання учасників фінансових ринків та представники громадськості.
Найближчими завданнями групи є:
1. Консолідувати зусилля для запровадження загальнообов’язкового накопичувального пенсійного забезпечення, ухвалення відповідного законопроекту Верховною Радою в першому читанні та доопрацюванню його до другого читання з метою максимального захисту прав людини та підвищення надійності системи.
2. Консолідувати зусилля для запровадження професійних накопичувальних пенсій для працюючих у важких та шкідливих умовах, ухвалення Верховною Радою відповідного урядового законопроекту.
3. Сприяти розвитку добровільних пенсійних накопичень на базі чинного законодавства, запропонувати Уряду проекти, через які держава може виступити взірцем запровадження добровільних накопичувальних пенсійних програм, розвивати культуру пенсійних накопичень, поширювати цей досвід на більшу кількість людей, підвищувати залученість людей до системи, що, в свою чергу, сприятиме детінізації праці та збільшуватиме внутрішні інвестиційні ресурси. Саме такі цілі є сучасним трендом найкращих практик світового досвіду державного управління.
4. Підвищити обізнаність людей щодо пенсійних накопичень, розвінчувати міфи та інформаційні маніпуляції в цій сфері.
Всі Пенсії