Марина Лазебна розповіла про забезпечення прав та інтересів дітей на всеукраїнському форумі "Україна 30. Саміт "Діти"
Марина Лазебна, Міністр соціальної політики України, взяла участь у всеукраїнському форумі "Україна 30. Саміт "Діти", який відбувся за підтримки Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ). Він є частиною серії заходів, присвячених 75-річчю Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). Головна мета саміту - створення платформи для діалогу щодо розвитку прав дітей в Україні, коли молодь разом з представниками влади, суспільства та бізнесу шукають рішення і мобілізують партнерів, щоб створити краще й стале майбутнє для дітей.
Під час відкриття форуму перша леді України Олена Зеленська відзначила історичну роль ЮНІСЕФ як однієї з тих установ, які заклали підвалини сучасного світу й змінили ставлення до дітей як особистостей із беззаперечними правами.
Розповідаючи про соціальну складову в політиці держави щодо забезпечення прав та інтересів дітей, Марина Лазебна виділила чотири головні пріоритети:
- Родина для дитини.
- Безбар’єрність для дітей та родин з дітьми.
- Безпечне сімейне середовище, вільне від домашнього насильства.
- Забезпечення найкращих інтересів дитини при прийнятті рішень.
Вона зазначила, що сьогодні діти складають лише 18% від усього населення, а на початку незалежності було майже 26%.
Міністр наголосила, що найвигіднішими інвестиціями держави є інвестиції у щасливе дитинство, а найкращою інвестицією, яку може зробити держава у розвиток своїх маленьких громадян, – це забезпечити їхнє право на виховання в родині. Саме на підтримці родин з дітьми має бути в першу чергу зосереджена увага центральних та місцевих органів влади та відповідні фінансові ресурси.
«Але не менш, а подекуди і більш важливою підтримкою є розвиток соціальних, освітніх, реабілітаційних, медичних послуг, які діти та родини з дітьми можуть отримувати відповідно до своїх потреб у громаді, якнайближче до місця проживання. І тут ми маємо ще багато зробити. Для випадків, коли батьки з різних причин не можуть виховувати дитину, держава має забезпечити розвиток сімейних форм виховання та їх державну фінансову підтримку», - зазначила Марина Лазебна.
Коментуючи державні програми підтримки сімей з дітьми, Міністр зазначила, що зараз держава підтримує їхні доходи через 10 видів цільових соціальних допомог, якими охоплено близько 1,9 мільйонів сімей.
У результаті комплексного і адресного підходу вдалось ефективно використати обмежені ресурси та підтримати тих, хто насправді потребує підтримки. Вона навела приклад, що в результаті такого підходу середній розмір допомоги малозабезпеченим сім’ям з трьома і більше дітьми склав 7000 гривень.
Аналізуючи вплив реформи децентралізації на забезпечення захисту прав дітей, Марина Лазебна повідомила, що ще з 2017 року територіальна громада стала центром захисту прав дитини як орган опіки та піклування. Але на початок 2020 року лише трохи більше 300 громад створили служби у справах дітей. Це була критична ситуація, яку терміново необхідно було виправляти. В результаті тісної співпраці з регіонами на сьогодні такі служби створені у 1422 громадах, тобто у 99%.
Міністр повідомила про збільшення соціальних інвестицій в бюджеті наступного року, спрямованих на розвиток соціальних послуг та інвестиційних програм підтримки для родин та дітей.
У 10 разів до 100 мільйонів зросло фінансування, яке спрямовується громадам на розвиток 7 соціальних послуг, у тому числі:
• денного догляд дітей та дорослих з інвалідністю,
• підтриманого проживання;
• супроводу під час інклюзивного навчання;
• соціального супровіду при працевлаштуванні та на робочому місці;
• тимчасового відпочинку для батьків, які доглядають дітей з інвалідністю.
Також у Державному бюджеті на 2022 рік передбачено 236 мільйонів гривень субвенції громадам на розбудову мережі служб підтримки для постраждалих від домашнього насильства.
Для забезпечення житлом дітей-сиріт та на розвиток сімейних форм виховання в 2022 році місцеві бюджети отримають 810 мільйонів гривень з державного бюджету.
Коментуючи подальші плани, Міністр поінформувала про перспективи розвитку патронату та послуги раннього втручання і висловила надію на підтримку народними депутатами урядових законопроектів, розроблених Мінсоцполітики, щодо збільшення розміру державної допомоги при народженні або усиновленні дитини з 41 280 грн до 50 000 гривень з регулярною індексацією в подальшому, розвитку відповідального батьківства, підвищення захисту прав дітей в процесі усиновлення.
«Ми маємо багато планів. Але всі ці плани, всі найкращі стратегії принесуть результати лише, якщо разом рухатися вперед – реалізовувати їх щодня як на центральному рівні, так і на рівні територіальних громад, з допомогою міжнародних партнерів та громадянського суспільства. Тому що країна мрій, в якій наші діти ростуть щасливими та реалізованими, з рівними правами та можливостями, народжується прямо сьогодні з щоденного вибору кожного з нас», - резюмувала Марина Лазебна.
Всі Головні новини