Психічне здоров’я – фундамент розвитку та формування особистості, сім’ї та суспільства в цілому
Особливої уваги питання надання першої психологічної допомоги набуло з початком агресії російської федерації проти України. Тисячі людей, сімей з дітьми опинилися в районі проведення воєнних (бойових) дій, в тимчасовій окупації або оточенні чи блокуванні. Мільйони людей вимушені були евакуюватися на інші території або за кордон.
Окрім постійної загрози фізичних травм під час війни, багато українців переживають травми психологічні. Практично все населення України живе в постійному стресі, переживає тривогу за своє життя та життя своїх близьких, не відчуває себе у безпеці, що в цілому має негативний вплив на психічне здоров’я, виникає ризик розвитку розладів психіки.
Внаслідок цього стресу всі вони потребують підтримки, у тому числі психологічної.
Під час війни та під час післявоєнного відновлення увага до психічного здоров’я громадян повинна бути на особливо високому рівні, оскільки саме рівень психічного здоров’я населення та превенція розладів психіки буде впливати на загальний стан здоров’я, економічне відновлення та добробут країни.
Перша леді України Олена Зеленська ініціювала проект «Національна програма психологічної допомоги населенню, що постраждало внаслідок воєнних дій агресора».
Працівники сфери надання соціальних послуг та соціальної роботи – фахівці із соціальної роботи, соціальні працівники, психологи, одні з перших долучаються до надання допомоги та підтримки постраждалим особам, вразливим категоріям осіб, особам / сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах. Значна частина соціальних послуг містить завдання з надання психологічної підтримки людині.
Власне ці фахівці можуть надати першу психологічну підтримку, розгледіти більш складні проблеми і скерувати людину для отримання глибинної психологічної допомоги.
Саме тому Мінсоцполітики спільно з Всесвітньою організацією охорони здоров՚я ініціювало проведення навчання тренерів за курсом ВООЗ „Самодопомога Плюс” (Self-Help Plus, SH+).
Курс Self-Help Plus (SH+) був розроблений Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) як груповий курс управління стресом, що складається із п'яти занять. Він підходить для всіх випадків, коли є групи населення, що постраждали від вкрай несприятливих умов. Його можна використовувати для подолання психологічного страждання у дорослих, незалежно від того, чи є у них діагностоване психічне захворювання, і було доведено, що він запобігає виникненню психічних розладів у дорослих.
Курс SH+ містить попередньо записані аудіозаписи та ілюстрований посібник для навчання навичок управління стресом. Цей інноваційний формат дозволяє неспеціалістам під наглядом пройти короткий тренінг з питань курсу SH+, а потім провести його для великих груп людей (наприклад, приблизно до 30 осіб одночасно).
Заплановано проведення трьох тренінгів для підготовки тренерів з числа працівників обласних центрів соціальних служб. Всього планується підготувати близько 75 таких тренерів, які отримають відповідні сертифікати і в подальшому впроваджуватимуть курс „Самодопомога Плюс” у своїх регіонах.
18 липня розпочався перший такий тренінг, в якому взяли участь працівники регіональних центрів соціальних служб з Вінницької, Дніпропетровської, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Чернігівської областей.
З вітальним словом на початку тренінгу виступили Глава Бюро ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт, заступник генерального директора Директорату розвитку соціальних послуг та захисту прав дітей – керівник експертної групи з питань розвитку системи надання соціальних послуг Оксана Суліма.
Всі Головні новини