Психологічне насильство домінує у зверненнях на Національну гарячу лінію: результати дослідження
Дослідження, проведене громадськими організаціями «Рада жінок Донеччини» та «Маріупольська Спілка Молоді» у рамках кампанії «16 днів проти насильства», виявило, що жінки старшого віку рідше ідентифікують прояви насильства, поступаються економічною свободою та сексуальними бажаннями, думаючи більше про інтереси інших. У дослідженні взяли участь 105 осіб, із них 89% жінок і 11% чоловіків.
Організації порівняли, як на прояви насильства реагують люди різних вікових груп.
Економічне насильство
Торік 17% звернень на Національну гарячу лінію стосувалися економічного насильства – воно виражається в намаганні контролювати фінанси партнера або умисному позбавленні доступу до житла, їжі, одягу й іншого майна, на яке людина має законне право.
Опитування показало, лише половина респондентів виявила бажання самостійно розпоряджатися коштами. 33,7% респондентів погодилися б звітувати про свої витрати партнеру, а 12,5% висловили бажання, щоб партнер допоміг їм контролювати витрати.
11% респондентів(-ок) готові брати гроші власних партнерів(-ок), не питаючи їх.
За даними дослідження, 44% опитаних (майже порівну у всіх вікових категоріях) готові покинути роботу, якщо їх про це попросить партнер. Водночас фінансово незалежні жінки менше залежні від партнера, вони більш упевнені в собі й не дозволяють партнеру використовувати економічний важіль як фактор впливу на їхні рішення.
Психологічне насильство
Торік понад 53% від усіх випадків насильства стосувалися психологічного. До цього виду насильства належить приниження, маніпуляції, звинувачення, шантаж, ігнорування, образи й інші методи впливу на партнера чи партнерку.
Близько 30% опитаних вважають за норму перевіряти дзвінки, соціальні мережі й повідомлення свого партнера(-ки).
Показово, що переважна більшість опитаних готова поступатися власними інтересами на користь інших. 81% опитаних визнали, що їм зручніше змовчати, збрехати або погодитися з партнером(-кою), ніж ризикувати розпочати конфлікт. Лише 19% готові відстоювати свою думку.
Сексуальне насильство
41% респондентів вказали, що готові поступатися власними бажаннями й виконувати «подружній обов’язок». Водночас опитані заявили, що можуть чітко розпізнати гарасмент на роботі чи навчанні, а 69% готові звернутися за допомогою в разі домагань.
Автори дослідження припускають, що жінки старшого віку рідше ідентифікують прояви насильства через атмосферу, у якій вони зростали: «Причиною можна було б назвати радянські підходи у вихованні, коли колективні інтереси було заведено ставити вище своїх. Також ті чесноти, які є частиною ментальності українців й українок, а саме терпимість, родинні цінності й піклування про ближнього, можуть використовуватися людьми, схильними до вчинення насильства».
Разом з тим, що важливо: молодь більш обізнана про власні кордони й права, а тому швидше може розпізнати прояви насильства як щодо себе, так і щодо близьких, і звернутися по допомогу.
Ситуація з домашнім насильством в Україні
За перше півріччя 2023 року правоохоронці зафіксували на 40% більше повідомлень щодо домашнього насильства, ніж за аналогічний період 2022 – майже 145 тисяч.
Кривдниками у справах про вчинення домашнього насильства в 98% випадків виступають чоловіки. Найменше фактів домашнього насильства зафіксовано, коли воно вчинялося дружиною/партнеркою щодо чоловіка/партнера – 0,5% випадків.
Щодо розподілу за віком, то на Національну лінію найбільше зверталися люди віком 31–40 років (24,5%), 41–50 років (21%) і люди старше 60 років (22%).
КУДИ ЗВЕРТАТИСЯ В РАЗІ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА:
Національна поліція України: 102
Гаряча лінія для постраждалих від торгівлі людьми, домашнього насильства, насильства за ознакою статі, дитячого насильства: 1547
Гаряча лінія першої психологічної допомоги й відкрита національна гаряча лінія з протидії домашньому насильству: 116 123
«Кризові кімнати» для постраждалих від домашнього насильства (адреси не розголошуються, можна дізнатися на гарячих лініях)
Мобільні бригади соціально-психологічної допомоги
Гаряча лінія безоплатної правової допомоги: 0 (800) 213 103
Національна дитяча гаряча лінія: 0 (800) 500 225, 116 111 (з мобільного)
Чат-бот #ДійПротиНасильства в Telegram: @police_helpbot
Всі Головні новини