Місце майбутнього: конспект дискусії про соціальні послуги для сімей з дітьми
Кожній дитині потрібна родина. І саме на рівні громад створюється багато передумов для того, щоб діти зростали в сімейному оточенні. Як цьому сприяє розвиток соціальних послуг — обговорили сьогодні, 19 березня, під час форуму «Громада для людей: Місце, де хочеться жити».
На першій панельній дискусії учасники та учасниці сфокусувалися на таких послугах як патронатне виховання та денний догляд для дітей з інвалідністю.
«Після сім’ї і найближчого оточення громада — це наступне соціальне коло, яке підхоплює дитину в складних життєвих обставинах. Патронатне виховання — це міст, який дозволяє повернути дитинство тим дітям, які не мають його в родині», — сказав Назар Танасишин, заступник Міністра соціальної політики України.
Танасишин пояснив, що для розвитку патронатного виховання Мінсоцполітики планує низку змін, мета яких — «перезапустити» та масштабувати сферу. Зокрема, йдеться про:
- збільшення винагороди за роботу патронатних вихователів;
- професійного помічника для патронатних вихователів — не родича, як зараз, а оплачувану людину ззовні з професійними навичками;
- відпустку для патронатних вихователів. Їхня робота — це емоційно складна робота зі стресом дитини, тому вихователі також повинні мати право на оплачуваний відпочинок;
- фінансування громадами потреб для розвитку патронату на місцях. Розробляється механізм, який би дозволив громадам фінансувати облаштування житла патронатним родинам, враховуючи потреби дітей (наприклад для дітей з інвалідністю).
Білозірська громада, що на Черкащині, послугу патронатного виховання розвиває з 2018 року. За цей час допомогли 38 дітям. Володимир Міцук, голова громади, говорить, що патронат — це шанс для дітей не потрапити в заклади. Адже поки дитина перебуває в патронатній сім’ї, її рідні батьки або виправляються, або служби мають час знайти дитині прийомну родину. Володимир навів приклад, коли патронатна вихователька навчала рідну маму дітей, як за ними доглядати. Історія зі щасливим кінцем — діти живуть з біологічною мамою.
Людмила Гончарова розповіла, що в Пісочинській громаді Харківської області впроваджують послугу денного догляду для дітей з інвалідністю — тут Центр денного догляду за підтримки ЮНІСЕФвідкрили у листопаді 2023-го. Щоб родини дізналися про нову послугу, поширювали інформацію всюди: через соцмережі, депутатський корпус. Найкраще спрацювало обдзвонити кожну родину. Зараз у центр приводять 1️3 дітей, і кожна дитина отримує увагу та максимально індивідуальний підхід фахівців до роботи з нею. Батьки тим часом мають можливість відпочити, попрацювати або вирішити інші справи.
Як таку ж послугу надають у Латвії, розповіла Наталія Чудаєва, яка зараз там працює у соціальній сфері. Центр «Крила надії» починав з того, що його послугу закуповувала одна Сігулдська громада. Зараз — муніципалітети по всій країні. Денний догляд — одна з послуг центру. Результати впровадження послуги:
97% батьків дітей з інвалідністю працевлаштовані;
сім'ї платять податки, а отже — вибудовується спроможність замість залежності;
і головне — сімейне життя наповнене власне життям, адже батьків підтримують, зокрема і навчають доглядати за дітьми.
«Щоб дитина залишилася в родині, треба підтримати цю родину. В Україні більшість дітей, які перебувають в інституційних закладах, — це діти, які мають маму й тата. І вони дуже хочуть повернутися додому. Але чи зробили ми все, щоб родині дати шанс? Найчастіше ми працюємо з наслідками і витрачаємо неймовірний ресурс. Важливо, щоб громади починали думати про батьків з моменту, коли вони стають батьками. Маємо думати про превенцію як першу передумову, яка забезпечує право кожної дитини зростати в сім’ї», — говорить Ірина Тулякова, керівниця Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей.
Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні робить величезний внесок в добробут українських дітей. Зокрема — і підтримуючи реформу кращого догляду та допомагаючи розвивати соціальні послуги. Джин Чой, керівниця керівниця секції захисту дітей Представництва ЮНІСЕФ в Україні, підсумувала дискусію нагадуванням, що організація розвиває партнерство на різних рівнях: на рівні сімей, місцевої влади і уряду. Головна мета усіх змін — щоб діти зростали в любові. Незалежно від того, чи їхня сім’я біологічна, чи прийомна.
Більше нотаток з інших панелей форуму «Громада для людей: Місце, де хочеться жити» читайте у Telegram-каналі міністерства ➡️ https://t.me/MinSocUA
Захід став можливим завдяки партнерству з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва і розвитку Німеччини (BMZ) через державний банк розвитку KfW.
Всі Головні новини