Місце стійкості: конспект дискусії про життєстійкість і ментальне здоров'я
Програма життєстійкості масштабується та залучає дедалі більше громад. За перші три місяці роботи майже 16 тисяч українців та українок отримали психосоціальну підтримку в Центрах життєстійкості.
Про це сказала Ірина Постоловська, заступниця Міністра соціальної політики України з питань європейської інтеграції, на форумі «Громада для людей: Місце, де хочеться жити». Вона також додала, що програма вже охопила 143 територіальні громади, ще 5️0 до них приєднаються цьогоріч.
Програма життєстійкості — це пілотний проєкт Мінсоцполітики у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» Першої леді Олени Зеленської. Вона передбачає створення у громадах Центрів життєстійкості, де люди зможуть отримати професійну допомогу, знайти опору, навчитися справлятися зі стресами і життєвими труднощами, а також — включитися в життя громади як волонтери.
За словами Оксани Збітнєвої, керівниці Координаційного центру з психічного здоров'я КМУ, Центр життєстійкості у громаді — це місце сили, де, професіоналізуючи допомогу, можна зробити дива. Тож ключове, аби Центри були з'єднані «ланцюжками» з іншими соціальними послугами, які надаються у громаді.
Центр життєстійкості — це осередок, де ви можете бути корисними і допомагати іншим — тим, хто цього зараз потребує. Такі осередки вже запрацювали у 20 територіальних громадах, де надають послугу з формування життєстійкості. Однією з перших такий Центр відкрила Волочиська громада, що на Хмельниччині.
«Якщо ми сприймаємо громаду як сім’ю, а це насправді так і є, то маємо розуміти, що наш основний ресурс — це людина. І майбутнє має та громада і той бізнес, де людина в центрі. Так, можна будувати нові дороги, облаштовувати майданчики, розбудовувати інфраструктуру. Але якщо там не буде людини, то навіщо це все?», – поділилася Людмила Бруковська, заступниця міського голови.
У Волочиській громаді Центр життєстійкості відкрили за підтримки партнерів — агрохолдингу «Астарта-Київ». Представниця компанії Світлана Мозгова акцентувала, що «Астарта» та Мінсоцполітики мають спільне бачення — реалізувати сталий проєкт, який матиме ефект упродовж наступних років. До того ж, така історія може стати прикладом для інших бізнесів.
«Саме у Центрах життєстійкості ми побачили можливість зробити громади самозарадними. Це і є те системне рішення для людей, якого ми шукали. Адже ми розуміємо: успішний бізнес можливий лише в успішній громаді. Де люди можуть давати собі раду, де вони захищені, де їхні діти зростають у здоровій атмосфері. А це і є стратегічна мета Програми життєстійкості», — підсумувала Світлана.
Онлайн до панелі долучилися керівниці проєктів Національної ради охорони здоров'я та соціального забезпечення Швеції Лінда Леннерстрьом та Молін Скуг. Від них учасники та учасниці форуму дізналися про досвід роботи місцевих сімейних центрів у муніципалітетах у Швеції.
Не менш важливою темою панельної дискусії «Місце стійкості» стала послуга супроводу військовослужбовців. Наталія Кравченко, перша заступниця голови Черкаської ОВА, розповіла про досвід проєкту підтримки ветеранів та їхніх родин. Його реалізували в регіоні спільно з Мінсоцполітики та ГО «Табір Максимум» — наразі у проєкті взяли участь 42 родини.
Про розвиток ветеранських послуг розповіла Тетяна Сила, спеціалістка з мобілізації громад ПРООН в Україні. Зважаючи, що увага всього світу прикута до досвіду України в реінтеграції ветеранів, Програма ООН із відновлення та розбудови миру спільно з міністерством реалізує проєкт для підтримки ветеранів. Він став можливим за підтримки Уряду Німеччини. Команда проєкту працює вже у 8 громадах та охоплює Чернігівську, Полтавську, Дніпропетровську та Миколаївську області. У цих регіонах організовують стратегічні сесії, щоб краще зрозуміти процес реінтеграції, а також визначити шляхи розвитку територіальних громад у підтримці ветеранів та їхніх родин.
Більше — у Telegram-каналі міністерства. Тут ключові нотатки з форуму «Громада для людей: Місце, де хочеться жити» ➡️ https://t.me/MinSocUA
Всі Головні новини