Формування майбутнього: на Ministerial Social Policy Summit обговорили реформування соціальної сфери на шляху до європейської інтеграції
26 квітня у Києві пройшов міжнародний саміт Ministerial Social Policy Summit, який організувало Міністерство соціальної політики України разом із Міністерством праці і соціального захисту Республіки Молдови, Міністерством охорони здоров'я і соціальних справ Швеції та Міністерством соціального захисту і праці Литовської Республіки.
Захід об’єднав міністрів соціальної політики 14 європейських країн: України, Молдови, Швеції, Литви, Чехії, Болгарії, Нідерландів, Естонії, Іспанії, Румунії, Хорватії, Німеччини, Норвегії та Франції.
Відкрив саміт Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. У вітальному слові він наголосив на тому, що шлях України до членства в Європейському Союзі є стратегічним рішенням, і цей шлях почався зокрема і з формування принципово нової соціальної політики».
«Стара пострадянська модель не може адекватно реагувати на виклики. Саме тому ми створюємо принципово нову систему. В її основі принцип формування спроможності замість залежності. Створюємо стимули для повернення людей до економічної активності і зосереджуємося на підтримці тих, хто її дійсно потребує. Цифровізація, адресність, універсальність, справедливість, безбар’єрність — це головні елементи нашої соціальної політики. Один із ключових елементів адресності та справедливості соціальної системи — це принцип “гроші ходять за людиною”. Кошти мають сплачуватися саме за надану послугу, а не за фактом існування якоїсь організації чи установи. Ми також цифровізуємо соціальну сферу, щоб забезпечити її максимальну прозорість, ефективність та справедливість», — розповів Шмигаль.
Сьогодні питання соціальної політики України стосуються не лише внутрішньої політики країни, але вимагають взаємодії на міжнародному рівні з країнами-партнерами, зокрема Європейським Союзом, де наразі перебуває близько 4,5 мільйона громадян України.
«Соціальна політика України сьогодні повноцінно стала загальноєвропейською. Говорячи про плани і можливості майбутнього, хочу нагадати, якою стала соціальна політика після початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року. Це в першу чергу політика єдності. Зранку 24 лютого я почула від колег з Брюсселя, що всі кордони ЄС відкриті. Міністри внутрішніх справ, соціальної політики Польщі, Румунії, Чехії, Молдови, всіх сусідніх країн дозволили нашим громадянам врятуватися від війни, надали їм прихисток, дали можливість навчатися, працювати, лікуватися. Дякую колегам, організаціям системи ООН, але передусім європейським країнам, які були і залишаються пліч-о-пліч з нами», — сказала Віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.
На Ministerial Social Policy Summit співголовувала Міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович. Вона подякувала партнерам за солідарність з Україною та готовність допомогти в реформуванні соціальної політики.
«Ми дуже вдячні за те, що міністри соціальної політики європейських країн, попри небезпеку, приїхали до Києва та вкотре показали свою солідарність з Україною й готовність допомогти у реформуванні соціальної політики нашої держави на шляху приєднання до ЄС. Для нас важливо переймати досвід європейських країн, який свідчить, що соціальна підтримка має полягати в тому, щоб зробити людину максимально спроможною, економічно самостійною, соціально активною та включеною у всі суспільні процеси. Наші громадяни повинні відчувати найкращу соціальну підтримку, щоб швидко долати складні життєві обставини, з якими, на жаль, у зв’язку з війною стикаються все більше українців. Це пріоритетний напрямок реформ соціальної політики в Україні», —розповіла Оксана Жолнович.
Міністр праці та соціального захисту Молдови Алексій Бузу зазначив, що Молдова прагне об'єднувати зусилля, щоб забезпечити кращі соціальні політики та добробут для громадян у процвітаючій та мирній Європі. Наприкінці вітального слова він додав: «Сьогодні ми тут для того, щоби сприяти рівності, включеності, єдності та миру у повній солідарності з Україною. Слава Україні!».
Міністри держав-членів Європейського Союзу, а також Норвегії висловили непохитну підтримку України та Молдови у реформуванні сектору соціальної політики та відзначили прогрес, якого держави досягли у наближенні українського та молдавського законодавства, політик у соціальній сфері до стандартів Європейського Союзу.
«Я переконана, що найближче майбутнє Європейського Союзу залежить від України та Молдови як країн-членів. Цей саміт підкреслює зобов'язання міжнародної спільноти стояти пліч-о-пліч з Україною на її складному шляху до європейської інтеграції. Ми демонструємо свою відданість не лише словами, а й діями, об'єднуючись та спільно зміцнюючи ключові реформи у соціальній політиці. Сьогодні нам необхідно не лише визначити важливі теми, а й встановити конкретний, послідовний план дій для сприяння приєднанню України та Молдови до Європейського Союзу у найкоротший термін», — зазначила Міністерка соціального забезпечення та праці Литовської республіки Моніка Навіцкене.
Під час саміту було проведено три панелі, де учасники обговорювали найважливіші напрямки підтримки України та Молдови, до яких можуть долучитися країни-партнери: соціальний захист та пенсійне забезпечення, соціальну інтеграцію людей з інвалідністю та доступ до соціальних послуг.
«Підтримка України є основним завданням зовнішньої політики Швеції. Швеція надає цивільну допомогу на суму 1 мільярд доларів США. Наша гуманітарна підтримка становить 230 мільйонів доларів з 2022 року. Значна частина була спрямована на психосоціальну підтримку та реабілітацію. Під час шведського президентства в Раді Європейського Союзу уряд приділяв багато уваги питанням українських дітей — тих, які були викрадені до Росії, які тимчасово перебували в ЄС, а також тих, які залишилися в Україні. У зв’язку з цим я рада, що країни-члени ЄС висловили свою підтримку для створення інтегрованої системи захисту дітей в Україні. Тепер важливо, щоб впроваджені реформи в галузі соціальної політики в Україні та Молдові продовжувалися. Швеція буде довгостроковим і передбачуваним партнером для України та Молдови. Особливо на їхньому шляху до приєднання до ЄС. Їхнє майбутнє в європейській родині», — сказала Міністерка соціальних служб Швеції Камілла Вальтерссон Грьонвалль.
Захід відбувся також за участі Віцепрем'єр-міністра і Міністра праці і соціальної політики Чехії Маріана Юречки, Віцепрем'єр-міністерки Нідерландів Карієн ван Генніп та Регіональної директорки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) у країнах Європи та Центральній Азії Реджини де Домінічіс.
Всі Головні новини