Центри життєстійкості: у Мінсоцполітики підбили підсумки перших дев’яти місяців роботи
Безкоштовна психологічна допомога для кожного українця
Для підтримки ментального здоров’я українців Міністерство соціальної політики запустило пілотний проєкт — Центри життєстійкості. Сьогодні безбар’єрні простори працюють у 22 областях. Там кожен житель громади може безкоштовно отримати психологічну допомогу та проконсультуватися з різних соціальних питань.
“Центри життєстійкості – це місця, де люди знаходять опору, відновлюються та вчаться бути стійкими разом. Наша мета – забезпечити, щоб кожен, незалежно від місця проживання, мав доступ до цих послуг без бар'єрів, адже саме люди є основою згуртованості та сили громади,” - ділиться Міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович.
Кожен такий Центр облаштований за принципами безбар’єрності і туди може звернутися будь-хто з жителів громади. У таких осередках надають комплексну послугу з формування життєстійкості. Вона включає:
первинну консультацію з подальшим перенаправленням до потрібних служб і організацій;
психосоціальну підтримку, а саме індивідуальні консультації психолога, групові заняття та тренінги;
підтримку сімей (тренінги з розвитку батьківських компетентностей, заняття для дітей та родинні заходи);
майданчик для запуску власних волонтерських ініціатив для покращення життя у своїй громаді.
Перші дев’ять місяців життя проєкту у цифрах
У жовтні 2023 року Кабмін затвердив проєкт як частину Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?». Перші Центри запрацювали з грудня минулого року. Упродовж 2024-го до проєкту долучилося 200 територіальних громад. З-поміж них 5 - це релоковані (з тимчасово окупованих територій). А саме — Мелітопольська та Енергодарська у Запоріжжі, Сартанська (Донецька обл.) у Львові, а також Мангушська та Нікольська (Донецька обл.) у Києві.
У лютому Мінсоцполітики профінансувало 14 команд Центрів життєстійкості, а до серпня їхня кількість зросла до 162. Сьогодні в рамках проєкту виплачено майже 48 мільйонів гривень, а для повного фінансування програми в бюджеті закладено близько 430 мільйонів гривень.
Кошти держбюджету йдуть на оплату праці фахівців Центрів. Зараз це вже понад 700 спеціалістів - психологів, соціальних менеджерів та фахівців соціальної роботи. Спільно з партнерами – міжнародними фондами ЮНІСЕФ та ВООЗ, агрохолдингом “Астарта”, Благодійним фондом "Повір у себе" та НаУКМА – Міністерство організувало ряд навчальних програм для підготовки співробітників Центрів життєстійкості: “Батьківство без стресу”, “Самодопомога Плюс” і “Перша психологічна допомога”.
Десятки тисяч українців уже отримали підтримку в Центрах життєстійкості. У планах Міністерства – збільшення кількості Центрів життєстійкості до 200 у 2024-му році та ще вдвічі – у 2025-му. У фокусі – підтримка військовослужбовців та їхніх родин, інтеграція внутрішньо переміщених осіб у громадах та запровадження програми ментального відновлення жінок задля повернення економічної активності.
Пілотний проєкт Міністерства соціальної політики реалізується в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” Першої леді Олени Зеленської. Його завдання - допомогти кожній людині долати стрес, відновлюватися після кризових подій та, попри усі виклики, залишатися включеним в життя.
Всі Формування життєстійкості