Підтримка держави для дітей та дорослих з інвалідністю
Українцям, які мають інвалідність (і дорослим, і дітям) держава надає підтримку у вигляді як необхідних соціальних послуг, так і у вигляді грошових виплат.
Для фінансової підтримки держава забезпечує виплату
пенсії по інвалідності,
або державної соціальної допомоги особам з інвалідністю, особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю
Розповідаємо детальніше про ці виплати.
Пенсія по інвалідності
Призначається людям з інвалідністю, якщо вони мають страховий стаж від 1 до 15 років (тривалість страхового стажу залежить від віку, в якому інвалідність встановлено).
Якщо заяву на призначення пенсії подано не пізніше трьох місяців дня встановлення інвалідності, то пенсію буде призначено з цього дня. Якщо ж заяву подано пізніше, то пенсія призначається з дня звернення за нею.
Розмір пенсії по інвалідності обчислюється в залежності від групи інвалідності і розраховується у відсотках пенсії за віком:
особам з інвалідністю I групи – 100 % пенсії за віком
особам з інвалідністю II групи –-90 % пенсії за віком
особам з інвалідністю III групи – 50 % пенсії за віком
Про особливості нарахування пенсій окремих категорій громадян (наприклад, ліквідаторів аварії на ЧАЕС або осіб, які отримали інвалідність внаслідок війни) розповідатимемо додатково.
Особам з інвалідністю з дитинства призначається Державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю
Допомога призначається:
особам з інвалідністю з дитинства І, ІІ, ІІІ групи (на весь строк інвалідності, з дня звернення за призначенням, якщо протягом трьох місяців було подано всі необхідні документи)
дітям з інвалідністю до 18 років (на строк, зазначений у медичному висновку про дитину з інвалідністю, але не більш як до досягнення нею 18-річного віку)
Розмір визначається у відсотках прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та становить від 2361 до 8044,7 грн.
Оформити цю допомогу можна:
Офлайн:
Подати відповідну заяву з необхідними документами до органу соцзахисту населення за місцем проживання, ЦНАПу або до уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади.
З документів потрібні будуть:
Заповнена заява (зразок тут: https://bit.ly/4cjJ1kp);
Документ, що посвідчує особу заявника;
Копія свідоцтва (з пред'явленням оригіналу) про народження дитини з інвалідністю;
Довідка з місця навчання з відміткою про перебування (чи не перебування) на повному державному утриманні;
Копія рішення суду про усиновлення дитини;
Копія рішення про встановлення опіки (піклування) та призначення дитині з інвалідністю опікуна (піклувальника) (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник);
Копія рішення суду про призначення опікуна особі з інвалідністю з дитинства або копія документа, що підтверджує повноваження представника закладу (органу опіки та піклування), який виконує функції опікуна (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник);
Копія рішення суду про визнання особи з інвалідністю з дитинства недієздатною (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник).
Онлайн через Дію:
Натисніть Подати заяву та авторизуйтесь
Вкажіть, для кого ви хочете отримати допомогу
Оберіть вид допомоги, яку бажаєте отримати, та спосіб її отримання.
Додайте сканкопії або фотографії документів. Зображення має бути чітким, щоб бачити текст та печатки.
Перевірте дані, підпишіть електронним підписом або Дія.Підписом та надішліть заяву.
Статус розгляду заяви відображається в особистому електронному кабінеті на порталі Дія.
Ви отримаєте сповіщення про розгляд вашої заяви також і на електронну пошту.
Державна соціальна допомога особам з інвалідністю
Призначається на весь час інвалідності людині, якя одночасно відповідає таким умовам:
має інвалідність
не одержує пенсію або соціальні виплати, що призначаються для відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю на виробництві, та державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю (крім осіб з інвалідністю з дитинства або дітей з інвалідністю,які мають право на державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника)
є малозабезпеченими (крім осіб з інвалідністю I групи).
Розмір становить 2 361 грн (прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність).
У разі збільшення прожиткового мінімуму, відповідно здійснюється перерахунок допомоги.
Щоб оформити допомогу, необхідно подати заяву до органу соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад. Це можна зробити
особисто або через законного представника
чи надіслати поштою.
Нагадуємо, що Уряд підтримав розроблений Мінсоцполітики проєкт закону, який передбачає протягом 2025 року реформування системи соціального страхування. Запровадження змін забезпечить людині, яка зіткнулась з важкою хворобою чи травмою, більш швидку, комплексну і повну допомогу від держави
(!) Важливо: Реформа НЕ стосується людей, які вже мають інвалідність. Звертаємо увагу, що в процесі реформування:
Статус інвалідності залишається
Всі пільги для осіб з інвалідністю зберігаються
Реформа не передбачає зменшення жодних виплат чи соціальних гарантій. А навпаки, збільшить підтримку тих, хто не може працювати і самостійно себе забезпечувати. Для таких осіб виплати зростуть.
Всі Особам з інвалідністю