Рівні права та можливості: соціальні послуги та підтримка для людей з інвалідністю
Після повномасштабного вторгнення росії Міністерство соціальної політики, як центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері захисту прав осіб з інвалідністю, особливу увагу зосередило на розвитку соціальних послуг. Вони покликані допомогти особливо вразливим категоріям населення у складних життєвих обставинах, які додатково ускладнила війна. Тому з 39 соціальних послуг - понад 50% для осіб з інвалідністю.
Основні види соціальних послуг, якими можуть скористатися люди з інвалідністю
Інформування та консультування: передбачає надання допомоги в аналізі життєвої ситуації, визначенні основних проблем, шляхів їх вирішення, складання плану виходу із складної життєвої ситуації, психологічне консультування.
Підтримане проживання: надання місця для проживання; навчання, розвиток та підтримку навичок самостійного проживання; допомогу в організації розпорядку дня; організацію медичного патронажу; допомогу у веденні домашнього господарства (закупівля і доставка продуктів харчування, ліків та інших товарів, приготування їжі, косметичне прибирання); представництво інтересів; допомогу в організації взаємодії з іншими фахівцями та службами; надання інформації з питань соціального захисту населення; допомогу в отриманні безоплатної правової допомоги.
Догляд (у тому числі вдома, стаціонарний, денний): надання допомоги в самообслуговуванні особам, які частково або повністю втратили / не набули здатності до самообслуговування. Ця послуга передбачає забезпечення потреб у догляді, розвиток життєвих навичок, забезпечення умов для денного перебування та харчування, допомога в догляді за собою, надання реабілітаційних послуг, психологічна підтримка, а також організація дозвілля.
Персональний асистент
Соціальна послуга полягає у допомозі та догляду, фізичному супроводу для забезпечення самостійності та інтеграції у суспільство, а також у сприянні у реалізації прав у сферах соціального захисту, зайнятості, охорони здоров'я, освіти і науки, доступність інфраструктури та інші.
Соціальна реабілітація – соцпослуга для осіб з інтелектуальними та психічними розладами, яка полягає в навчанні, формуванні, розвитку та підтримці соціально-побутових навичок (самообслуговування, комунікації, позитивної поведінки, приготування їжі, користування грошима, орієнтування тощо); допомозі у забезпеченні технічними засобами реабілітації, навчанні навичкам користування ними; психологічній підтримці; організації дозвілля, спортивно-оздоровчої, технічної та художньої діяльності, працетерапії; арт-терапії; консультуванні щодо соціального захисту населення.
Соціальна адаптація –послуга допомагає інтегруватися особам з інвалідністю в соціум. Вона включає психологічну допомогу, розвиток соціальних навичок, відновлення та зміцнення родинних і товариських зв'язків, організацію дозвілля, допомогу в пошуку роботи, а також відновлення комунікативних навичок.
Тимчасовий відпочинок для осіб, які здійснюють догляд за дітьми / особами з інвалідністю – ця послуга полягає у забезпеченні тимчасового догляду для особи з інвалідністю за місцем її проживання на період відсутності осіб, які здійснюють догляд за людьми з інвалідністю.
Натуральна допомога – ця соцпослуга полягає у наданні продуктів харчування, предметів і засобів особистої гігієни, санітарно-гігієнічних засобів та засобів догляду, одягу, взуття та інших предметів першої необхідності; організації харчування; забезпеченні паливом; пошитті одягу, ремонт одягу та/або взуття; наданні перукарських послуг; пранні білизни та одягу; ремонтних роботах; обробітку присадибної ділянки, косіння трави біля будинку, рубання та розпилювання дров; косметичному, вологому, генеральному прибиранні тощо.
Фізичний супровід осіб з інвалідністю, зокрема з інтелектуальними, сенсорними, фізичними, моторними, психічними та поведінковими порушеннями – полягає у наданні допомоги при переміщенні у громадських місцях і транспорті для відвідування установ, та закладів освіти, надавачів медичних, соціальних та реабілітаційних послуг тощо, купівлі товарів, робіт і послуг.
Транспортні послуги – полягають у перевезенні осіб з числа маломобільних груп населення з використанням спеціального транспортного засобу (мікроавтобуса), соціального таксі, з супроводжуючим або придбання (компенсація) вартості палива. Це одноразова транспортна послуга для осіб, які з об'єктивних (обґрунтованих) причин не можуть скористатись громадським транспортом, щоб дістатись до закладу, який надає соціальні, адміністративні послуги, медичну допомогу, здійснює реабілітацію.
Наразі Мінсоцполітики пропонує нову послугу – супроводу дитини з інвалідністю під час інклюзивного навчання. Це дозволяє дитині з інвалідністю навчатися разом з іншими дітьми, не обмежує її право на освіту та спілкування, а також допомагає швидше проходити соціальну адаптацію.
Послуга “Муніципальна няня”
Люди з інвалідністю чи які виховують дитину з інвалідністю, можуть скористатися послугою “Муніципальна няня”. Це базова соціальна послуга, яка дозволить батькам знайти роботу, пройти перенавчання, отримати трохи часу для своїх потреб, в той час, як про дитину побдає професійна няня. Батьки (офіційні опікуни) мають самі знайти муніципальну няню, оформити з нею договір та віднести документи у найближче управління з питань соціального захисту населення (УСЗН). Держава натомість компенсує послуги няні.
“Гроші ходять за людиною”
Міністерство соціальної політики розпочало експериментальний проєкт з надання ВПО похилого віку та особам з інвалідністю послуги стаціонарного догляду і підтриманого проживання за принципом «гроші ходять за людиною». Впровадження такого підходу дозволить отримувати послуги вчасно, в повному обсязі, а головне – людина сама буде приймати рішення щодо свого життя. Щоб отримати послугу підтриманого проживання чи стаціонарного догляду, потрібно подати письмову чи електронну заяву до органу місцевого самоврядування за місцем проживання або за місцем звернення. Після укладання договору із надавачем соціальних послуг людина починає отримувати послугу, а кошти – для сплати за отриману послугу – Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю перерахує їй на банківську картку. За послуги людина самостійно розраховується карткою.
Компенсація для родичів, які надають послуги з догляду за людьми з інвалідністю
Держава гарантує надання послуг з догляду безкоштовно для таких категорій населення - внутрішньо переміщені особи, захисники, захисниці та члени їхніх родин.
Людина, яка надає соціальні послуги з догляду без здійснення підприємницької діяльності, може надавати такі послуги на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг члену своєї сім’ї, з яким спільно проживає, пов’язана спільним побутом, має взаємні права і обов’язки та який є:
особою з інвалідністю I групи
дитиною з інвалідністю
людиною похилого віку з когнітивними порушеннями
невиліковно хворим, який через порушення функцій організму не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися
дитиною, якій не встановлено інвалідність, але яка має тяжкі захворювання, розлади, травми
Компенсація призначається на 12 місяців або на строк з урахуванням поданих документів, але не більше ніж на 12 місяців.
Щоб отримати соціальну послугу необхідно:
подати до органу соціального захисту населення за місцем свого проживання/перебування заяву про надання соціальних послуг у письмовій або електронній формі;
або
заяву в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, електронну систему чи іншу інтегровану з ними інформаційну систем.
Як отримати послугу також можна переглянути на відео – https://www.youtube.com/watch?v=7bQx7uE-u7A
Всі Особам з інвалідністю