Впровадження Стратегії деінституалізації дозволить створити рівні умови у суспільстві для кожного
Україна розпочала шлях реформи деінституалізації інтернатних закладів. Йдеться як про дитячі інтернати, так і про інституції для дорослих. Сучасна система інтернатних закладів довела свою нездатність створити людям з інвалідністю чи старшого віку необхідні умови для самостійного життя у громаді.
За аналітикою Мінсоцполітики:
на сьогодні в Україні проживає понад 3 мільйони людей з інвалідністю.
частка людей, яких влаштовують до інтернатних закладів постійно зростає: у 2020 році до інтернатних закладів було влаштовано 3130 осіб, у 2021 — 4533, у 2022 — 5200, а у 2023 році — 5507.
очікується, що до 2035 року кожен 5-тий українець буде особою у віці понад 65 років, спостерігається старіння населення, яке в перспективі прогресуватиме.
Крім того, ставши на шлях євроінтеграції, Україна взяла на себе ряд міжнародних зобов’язань, в тому числі і напрями, які мають сприяти розвитку соціальної інфраструктури, соціальних послуг, альтернативних форм підтримки на рівні громади та деінституціоналізації догляду за особами з інвалідністю та особами похилого віку.
“Зважаючи на взяті Україною зобов'язання та прагнення покращити якість життя людей з інвалідністю та осіб похилого віку, одним з основних завдань Міністерства соціальної політики є робота над створенням умов, які б забезпечували самостійне та незалежне життя у громаді, участь осіб з інвалідністю та осіб похилого віку в соціально-економічному житті громади та суспільства. Створення таких умов в перспективі уможливить поступове припинення влаштування осіб в заклади інтернатного типу та поступову трансформацію інституцій”, – сказала заступниця міністра соціальної політики України Уляна Токарєва під час Всеукраїнської навчально-практичної конференції “Підтримане проживання як шлях до інтеграції: досвід, виклики та перспективи розвитку в Україні”.
Реалізувати реформу інтернатних закладів покликана Стратегія деінституалізації, над якою наразі працює Міністерство. Напрацьований документ покликаний досягти відразу п’ять стратегічних цілей:
Створити законодавчі та інституційні передумови для реалізації права людей з інвалідністю та людей похилого віку на незалежне життя у громадах
Економічну інтеграцію осіб з інвалідністю та осіб похилого віку
Розвинути систему соціальних та інших послуг в громадах для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку, що сприятимуть їх незалежному життю у громаді та запобігатимуть інституціалізації догляду
Змінити ставлення суспільства до людей з інвалідністю та людей похилого віку
Реформувати інтернатні заклади для осіб з інвалідністю та літніх людей
Нагадаємо, Стратегія реформування психоневрологічних, інтернатних закладів та деінституціалізації, догляду за особами з інвалідністю, особами похилого віку до 2034 року розроблена Міністерством соціальної політики України з метою створення умов для незалежного життя у звичному середовищі людей похилого віку та людей з інвалідністю, а також їх повноцінної участі в соціальному та економічному житті. В її обговоренні взяли участь понад 10 громадських та міжнародних організацій, вони надали свої пропозиції, які враховані у документі.
Всі Захист сім'ї та дітей