Міністерство соціальної політики напрацьовує практичні кроки до демографічної стійкості України
Міністерство соціальної політики провело стратегічну сесію «Демографічне майбутнє України. Від мрії до дії», яка стала майданчиком для розробки практичних проєктів та кроків на 2025 рік. У заході взяли участь понад 40 експертів, представників уряду, громадянського суспільства, дослідницьких інституцій та міжнародних партнерів. Захід відбувся у межах проєкту з підтримки Уряду України у розробці та впровадженні доказових політик для подолання демографічних викликів, що втілюється UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні спільно з Міністерством соціальної політики України, за підтримки Уряду Великої Британії та у співпраці з ГО "UA Experts".
Затверджена у 2024 році Стратегія демографічного розвитку України до 2040 року та План заходів до неї визначили ключові пріоритети та кроки державної політики у сфері демографії. Наступний етап – імплементація рішень, які наблизять Україну до демографічної стійкості.
“Демографічна стійкість – це не лише статистика народжуваності чи міграції.
Це питання економіки, соціального захисту, освіти, інфраструктури, медицини. Безпеку в умовах війни, економічну стабільність, доступне житло, безбар’єрну інфраструктуру та умови для підтримки родин потрібно забезпечувати вже зараз.
Усі ці складові сильної держави містить ухвалена Урядом Стратегія демографічного розвитку України, яку ми розробили разом з експертами та громадськістю.Тепер наше завдання – реалізувати її на практиці.
Ми об’єднали представників Уряду, громадянського суспільства, дослідницьких інституцій, міжнародних партнерів та визначили перші кроки та напрями, на яких хочемо сфокусуватися”, - зазначила Міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович.
“Демографічна стійкість є надзвичайно важливою для країни під час війни та для її відновлення. Міністерство змогло об'єднати довкола цієї ідеї експертне середовище, громадські організації, органи державної влади, бізнес. UNFPA, Фонд ООН у галузі народонаселення в Україні розглядає сталий демографічний розвиток та інвестиції в людський капітал як один з ключових пріоритетів”, Заступник Представника UNFPA Павло Замостьян.
Сесія складалася з кількох тематичних панелей, під час яких учасники сформували перелік завдань на 2025 рік у ключових напрямах:
Повернення українців: підвищення поінформованості громадян про процес повернення та створення сприятливих умов для професійної інтеграції.
Збільшення народжуваності: акцент на розвитку програм підтримки сімей, покращенні доступу до догляду за дітьми та розширенні соціальних гарантій для батьків.
Активне довголіття та продовження життя: ініціативи, спрямовані на формування культури відповідального ставлення до здоров’я, цифрові інструменти для профілактики захворювань та підтримку систем догляду.
Залучення людей до ринку праці: впровадження механізмів оцінки професійних навичок, удосконалення освітніх програм та заходи для розширення можливостей працевлаштування різних груп населення.
Утримання українців від міграції: запропоновано ініціативи для покращення житлової політики, підтримки бізнесу у створенні робочих місць та забезпечення соціальної стійкості громад.
Залучення іноземців до України: обговорювалися підходи до створення сприятливого середовища для інтеграції іноземних спеціалістів, освітніх ініціатив та спрощення процедур набуття громадянства.
За підсумками стратегічної сесії учасники сформували перелік проєктів, які ляжуть в основу плану дій – це дослідження, комунікаційні кампанії та законодавчі ініціативи, які спрямовані на зміну демографічної ситуації вже сьогодні.
Всі Демографічна стратегія