В 21 області України діють понад 70 команд раннього втручання
Міністерство соціальної політики України продовжує працювати над послугою раннього втручання та значну увагу приділяє підготовці спеціалістів і фахівців, які входять до складу відповідних мультидисциплінарних команд.
За фінансової підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) разом із Комунальною реабілітаційною установою змішаного типу „Львівський міський центр реабілітації „Джерело” Мінсоцполітики впровадило та розвиває проєкт з підготовки команд раннього втручання:
у 2023 році підготовлено 16 команд раннього втручання (65 спеціалістів і фахівців) з 12 областей України;
у 2024 році проведено навчання 35 команд (150 фахівців та спеціалістів) з 11 областей;
протягом 2025 року заплановано навчання ще 21 команди.
Загалом з початку запровадження послуги діють більше 70 команд раннього втручання в 21 області.
Найбільше команд раннього втручання функціонує в закладах соціальної сфери – 56%, в сфері охорони здоров’я – 19,5%, в сфері освіти – 17%, в громадських організаціях – 7,5%.
Наразі Мінсоцполітики напрацьовує юридичне унормування послуги. Так, розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України “Про реалізацію експериментального проекту щодо запровадження договірної форми надання соціальної складової послуги раннього втручання”, що передбачає:
- визначення координаторів та учасників експериментального проекту;
- визначення складових послуги раннього втручання;
- запровадження договірної форми надання соціальної складової послуги раннього втручання та фінансування за рахунок коштів державного бюджету;
- визначення змісту, обсягу та порядку надання соціальної складової послуги раннього втручання.
Нагадаємо, послуга раннього втручання – це міждисциплінарна, сімейно-центрована комплексна послуга, що спрямована на раннє виявлення у дітей віком від народження до чотирьох років порушень розвитку, мінімізацію їх впливу на повсякденне функціонування дітей, покращення розвитку, супровід і підтримку сімей з дітьми та поліпшення якості їх життя.
Зустрічі фахівців з родиною відбуваються у звичному для дитини середовищі — вдома, на ігровому майданчику тощо, де дитина почувається безпечно, комфортно і відкрита до більшої кількості активностей.
Що більше навичок сформує дитина в ранньому віці, то більше нівелюється негативний вплив її порушень і більше шансів дитина матиме на соціально і економічно активне доросле життя. Так само більш активними будуть і батьки, які мають підтримку і зрозумілу стратегію виховання дитини.
Послуга раннього втручання входить до мінімального пакету інтегрованих соціальних послуг, які впроваджуються в громадах за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). Також в 11 регіонах України буде реалізовано проєкт фінансування соціальних послуг і послуги раннього втручання в межах флагманського проєкту SPIRIT — ЮНІСЕФ за фінансової підтримки Уряду Великої Британії виділить гранти понад ста надавачам послуг, які відповідатимуть критеріям конкурсного добору.
Дізнатися про можливість отримати послугу раннього втручання можна, звернувшись до місцевого органу соціального захисту населення.
Розвиток послуги раннього втручання є одним із напрямів роботи Міністерства соціальної політики в межах реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року, ініційованої Першою леді.
Всі Раннє втручання