Оксана Жолнович на засіданні Ради безбар’єрності: Ми змінюємо філософію надання послуги підтриманого проживання
26 березня у Києві відбулося засідання Ради безбар’єрності, під час якого презентували нові пріоритетні проєкти. Їх впроваджуватимуть у межах Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року, ініційованої Першою леді Оленою Зеленською.
За словами Олени Зеленської, результати нещодавнього опитування Центру соціальних змін і поведінкової економіки, ініційованого Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), свідчать, що безбар’єрність стала однією із нових цінностей суспільства для 87 % українців.
«Це колосальні зрушення в суспільній свідомості. Таку вмотивованість людей треба зберегти. Тому хочу сфокусувати на цьому нашу увагу — ось суспільний запит нарешті з’явився, не відповісти на нього не можна. Втрачену мотивацію піднімати навіть важче, аніж створювати з нуля», — зазначила Перша леді.
Із 2021 року до реалізації Національної стратегії безбар’єрності залучені 16 міністерств та інших центральних органів виконавчої влади — вони втілюють 30 проєктів. Серед них — комплексна послуга раннього втручання, яку впроваджує Міністерство соціальної політики України і яку вже отримали понад 3 тисячі родин. Зараз в Україні діють понад 70 команд раннього втручання. Ще 21 команда пройде навчання протягом 2025 року. Крім того, в межах Національної стратегії безбар’єрності Мінсоцполітики втілює державну програму протезування — у 2024 році держава на це спрямувала понад 5 мільярдів гривень. Так, минулого року видано більш як 416 тисяч допоміжних засобів реабілітації для 108 тисяч українців.
Новим проєктом Мінсоцполітики стане розвиток соціальної послуги підтриманого проживання, що спрямована на розвиток системи підтримки людей старшого віку з числа ВПО та людей з інвалідністю.
«Наш пілотний проєкт у межах Національної стратегії безбар’єрності — це не просто про підтримку, а про зміну філософії. Ми не лише допомагаємо людям, а й змінюємо підходи до організації соціальних послуг. Раніше людей з інвалідністю ізолювали, позбавляючи можливості розвиватися й реалізовувати свій потенціал. Натомість послуга підтриманого проживання сприяє тому, щоб вони могли навчатися, працювати та брати активну участь у житті громади», — сказала Оксана Жолнович, Міністерка соціальної політики України.
Вона також додала, що послуга стане підтримкою для сімей, які виховують дітей з інвалідністю, допомагаючи подолати страх за їхнє майбутнє.
«Це сприятиме розвитку емпатії в громадах і створенню справді інклюзивного середовища. У результаті виграють усі — і люди, і держава, яка сьогодні витрачає значні кошти на соціальну підтримку, але вона ще не стала по-справжньому ефективною», — підсумувала Оксана Жолнович.
Послугу підтриманого проживання фінансуватимуть за принципом «гроші ходять за людиною», що дозволить людям самостійно обирати надавача та сплачувати за надану соціальну послугу. В експериментальному проєкті вже беруть участь 18 надавачів соціальних послуг, які можуть охопити понад 250 людей. Цьогоріч планується масштабувати проєкт, що дозволить залучити більше надавачів та надати підтримку ще більшій кількості людей, які потребують допомоги.
Учасники та учасниці Ради безбар’єрності ознайомилися з аналітичними матеріалами до розробки урядового Плану заходів на 2025-2026 роки. Дослідження, яке було проведено спільно з Національним інститутом стратегічних досліджень та Київським міжнародним інститутом соціології, висвітлює пріоритети та виклики політики безбар’єрності, різних суспільних груп. Ознайомитися із дослідженням можна за посиланням.
На зустрічі також була представлена спільна Всеукраїнська кампанія соціальних змін «КОЛИ МОЖЕШ» в межах ініціативи першої леді України Олени Зеленської «Без бар’єрів». Ця кампанія спрямована на:
покращення розуміння та обізнаності громадськості щодо принципів безбар’єрності за напрямами: фізична, інформаційна, цифрова, суспільна, освітня та економічна;
просування безбар’єрності як цінності, демонструючи практичні приклади та історії з реального життя, які ілюструють ці цінності в дії.
Кампанія реалізовуватиметься упродовж 2025-2026 років у координації з Міністерством культури і стратегічних комунікацій, Радницею-уповноваженою Президента України з питань безбар’єрності та відділом соціальних та поведінкових змін ЮНІСЕФ.
Детальніше про ініціативи Мінсоцполітики в сфері підтримки людей з інвалідністю — за посиланням.
Всі Особам з інвалідністю