Підсумки ініціативи PeReHID: як Україна та міжнародні партнери трансформують систему соціальної підтримки
У Києві відбулося засідання Робочої групи Проєкту реформ гуманітарної допомоги та міжнародного розвитку для України PeReHID. Ініціатива спрямована на підтримку держави у подоланні наслідків збройної агресії Російської Федерації проти України через впровадження довгострокових рішень, орієнтованих на потреби населення, а також створенні містка між гуманітарною допомогою та державною системою соціального захисту.
Завдяки спільним зусиллям вдалося забезпечити додаткову підтримку для найбільш вразливих категорій населення, зокрема пенсіонерів, які проживають у районах, наближених до бойових дій, осіб з інвалідністю, а також малозабезпечених багатодітних родин і сімей, що виховують дітей з інвалідністю. Крім того, у партнерстві з УВКБ ООН було посилено механізми житлових субсидій, зокрема на закупівлю твердого палива, а співпраця з ЮНІСЕФ дала змогу реалізувати підтримку родин у найбільш постраждалих районах Дніпропетровської, Запорізької та Харківської областей.
Зустріч відбулась за участі представників Уряду України, міжнародних партнерів, зокрема всіх агенцій ООН, залучених до ініціативи, представників Європейського Союзу, Великої Британії, а також інших партнерських організацій, які надають гуманітарну допомогу та підтримують Україну у сфері соціального захисту. Серед учасників — заступниця Міністра соціальної політики України з питань європейської інтеграції Ірина Постоловська, керівник відділу соціальної політики Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) Пауль фон Кітліц, керівник технічного офісу PeReHID Лукаш Воборський, а також радниця з питань соціального розвитку Посольства Великої Британії в Україні Роуз Таскер.
«Ця ініціатива стала результатом потужної спільної роботи, яка об’єднала зусилля держави, гуманітарних організацій та донорів. Вона показала, що ефективну та довготривалу підтримку для людей, які потребують підтримки, можна забезпечити завдяки координації, обміну знаннями та узгодженню гуманітарних програм з національними системами. Україна має сильний фундамент для соціального захисту, а PeReHID утвердився як ефективна платформа для діалогу та напрацювання спільних програм.
Проєкт став важливою основою для подальших реформ, які посилять спроможність держави швидко та виважено реагувати на потреби громадян у тісній співпраці з міжнародними партнерами. Надалі ми зосереджуватимемося на реалізації отриманих рекомендацій та зміцненні партнерства для формування більш ефективної та інклюзивної соціальної політики. Дякуємо нашим партнерам, зокрема ЮНІСЕФ, ECHO, FCDO, за їхню підтримку, експертизу та відданість спільній справі», — зазначила Ірина Постоловська.
Проєкт було започатковано у травні 2023 року. За понад півтора року роботи PeReHID став важливою платформою для співпраці між Міністерством соціальної політики, гуманітарними організаціями, агенціями ООН та міжнародними донорами.
«PeReHID став ключовою ініціативою, яка сприяла покращенню захисту найбільш вразливих осіб, зокрема дітей та їхніх родин, шляхом побудови та зміцнення гуманітарних і соціальних зв'язків в Україні. Це стало можливим завдяки лідерству Міністерства соціальної політики за підтримки ООН в Україні та сильній відданості багатьох партнерів, які підтримують цю ініціативу, зокрема Європейського Союзу, Сполученого Королівства та Сполучених Штатів Америки.
Разом нам вдалося створити скоординований, ефективний та сталий підхід для вирішення потреб людей та дітей у цей критичний період для України. Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) також вдячний партнерам громадянського суспільства та партнерським агенціям ООН за їхній цінний внесок у цю ініціативу, і ми сподіваємося продовжувати цю співпрацю, просуваючи надалі напрацювання та рекомендації ініціативи. ЮНІСЕФ планує й надалі підтримувати Міністерство соціальної політики в реалізації реформ та зміцненні систем для створення більш інклюзивної та сталої системи соціального захисту в Україні, яка здатна адаптуватися до кризових ситуацій», - зазначив Пауль фон Кітліц, керівник відділу соціальної політики Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ)
Спільна робота дозволила системно оцінити ефективність програм допомоги, спрямованих на підтримку найбільш вразливих верств населення. Завершальна зустріч робочої групи ініціативи була присвячена підбиттю підсумків мапування державних програм, що відіграли ключову роль у підтримці мільйонів українців, які постраждали внаслідок повномасштабної війни.
Серед ключових досягнень ініціативи PeReHID — налагодження координації між Міністерством соціальної політики та гуманітарними організаціями, узгодження систем реагування на основі аналізу українського контексту і міжнародного досвіду, активне використання гуманітарними партнерами державних програм і реєстрів, доповнення системи соцзахисту оцінками потреб, системне направлення бенефіціарів до державних послуг, а також підготовка інструкцій і технічних рішень для подальшого реформування сфери. У результаті спільної роботи вдалося подолати розпорошеність у наданні допомоги та перейти до більш скоординованого підходу. Тепер гуманітарні організації можуть використовувати наявну систему соціального захисту для того, щоб допомога доходила до людей швидше, і мала довготривалий ефект.
Також серед найважливіших результатів у сфері координації гуманітарної допомоги з державними програмами та забезпечення її адресності учасники засідання відзначили низку результатів, які стали можливими завдяки тісній співпраці уряду України з міжнародними партнерами, зокрема Всесвітньою продовольчою програмою (WFP), Агентством ООН у справах біженців (UNHCR) та Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ).
Довідково: Ініціатива PeReHID — це партнерська програма технічної допомоги між Міністерством соціальної політики України, USAID (Агентство США з міжнародного розвитку), DG ECHO (Генеральний директорат ЄС з питань цивільного захисту та гуманітарної допомоги), FCDO (Агентство Великої Британії з міжнародного розвитку), SDC (Швейцарське агентство з розвитку та співробітництва, UNICEF (Дитячий фонд Організації Об'єднаних Націй), МОМ (Міжнародна організація з міграції), UNHCR Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН), WFP (Всесвітня продовольча програма), CCD (Мережа спільної доставки готівки), DRC (Данська рада у справах біженців), NRC (Норвезька рада у справах біженців), R2P (БФ «Право на захист») та STAAR/DAI Global UK Ltd (Фонд технічної допомоги, консультацій і ресурсів у сфері соціального захисту).
Всі Міжнародне співробітництво