Формування майбутнього з урахуванням голосу жінок: розпочато розробку Національного плану дій «Жінки, мир, безпека» до 2030 року
У Києві відбулася стратегічна сесія з розробки Національного плану дій «Жінки, мир, безпека» до 2030 року на виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325.
Метою сесії стало визначення ключових напрямів та завдань майбутнього плану, а також формування чітких індикаторів, за якими можна буде оцінювати його реалізацію. Стратегічна сесія стала майданчиком для широкого інклюзивного діалогу між державними інституціями, міжнародними партнерами, громадянським суспільством та експертною спільнотою.
Захід організували Міністерство соціальної політики України, Урядова уповноважена з питань ґендерної політики, Інформаційно-консультативний жіночий центр та UN Women в Україні — за фінансової підтримки уряду Данії та Норвегії. До обговорення долучилися представники органів державної влади, міжнародних і громадських організацій, а також експерти у сфері ґендерної рівності, безпеки та постконфліктного відновлення.
Національний план дій є ключовим документом державної політики, спрямованим на інтеграцію гендерних підходів у сферу безпеки, оборони та постконфліктного відновлення. Цього року завершується дія попереднього плану, тому головним завданням учасників сесії стало формування стратегічних та операційних цілей нового (третього) плану на 2026–2030 роки, а також визначення індикаторів оцінки його виконання.
Заступниця Міністра соціальної політики з питань європейської інтеграції Ірина Постоловська підкреслила, що Національний план дій має бути не просто документом, а живим інструментом реагування на виклики, які постають перед державою. Завдяки міжвідомчому партнерству, Україні вдається змінювати систему — зокрема, посилювати роль жінок у відновленні країни.
Серед запропонованих стратегічних цілей нового Національного плану дій — забезпечення рівноправної участі жінок і чоловіків у прийнятті рішень, що стосуються питань безпеки та післявоєнного відновлення; створення гендерно чутливої системи ідентифікації та реагування на безпекові виклики; впровадження комплексного підходу до постконфліктного відновлення з урахуванням принципу рівних прав і можливостей; а також посилення захисту постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом.
Другий Національний план дій демонструє свою дієвість на практиці. Суттєво зросла участь жінок у секторі безпеки та оборони — сьогодні у Збройних силах України служать понад 70 тисяч жінок, з яких 5 500 — безпосередньо на передовій. У законодавстві закріплено принцип рівності жінок і чоловіків у проходженні військової служби. Створено систему підготовки кадрів із питань ґендерної рівності у секторі безпеки й оборони. Оновлено стандарти речового, медичного та психологічного забезпечення військовослужбовців з урахуванням потреб жінок і чоловіків. У громадах проводяться аудити безпеки територій, а також удосконалюються механізми надання допомоги постраждалим від сексуального насильства, пов’язаного з війною.
Окрему увагу учасники стратегічної сесії приділили аналізу соціологічних даних, які збираються з ініціативи Міністерства соціальної політики за підтримки UN Women в Україні. Дослідження демонструють, що:
31% громадян вважають, що їхні інтереси враховуються під час прийняття рішень у громадах;
89% населення знають, куди звертатися у випадку насильства за ознакою статі або сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом;
задоволеність послугами (медичними, адміністративними, соціальними) значно зросла порівняно з 2021 роком.
Другий Національний план дій продовжує діяти й залишатиметься в силі ще майже дев’ять місяців, що дає можливість послідовно завершити заплановані заходи та паралельно сформувати основу для наступного етапу.
Наступним кроком після установчої стратегічної сесії стане зустріч за участю обласних державних адміністрацій, яка відбудеться у квітні.
Довідково: Проблема різного впливу війн та конфліктів на жінок і чоловіків є глобальною. Вона знайшла відбиття в резолюціях Ради Безпеки ООН, перш за все – 1325 – «Жінки. Мир. Безпека». Резолюція була ухвалена у 2000 році. Україна стала першою країною у світі, де документ було прийнято в умовах збройного конфлікту, він набув нової якості, орієнтованої на результат, консолідував зусилля 56 органів державної влади на національному та місцевому рівнях. Перший план дій був ухвалений у 2016 році (діяв до 2020 року). Другий план дій був затверджений у 2020 році (на період до 2025 року).
Всі Гендерна політика