Догляд та підтримка для ВПО з інвалідністю: як надається послуга підтриманого проживання на Полтавщині
Восени 2024 року Міністерство соціальної політики України розпочало експериментальний проєкт з надання ВПО похилого віку та особам з інвалідністю послуги стаціонарного догляду і підтриманого проживання за принципом «гроші ходять за людиною».
Впровадження такого підходу дозволяє отримувати послуги вчасно, в повному обсязі, а головне – людина сама буде приймати рішення щодо свого життя.
Відразу після запуску експериментального проєкту до його реалізації приєдналась Полтавщина. Одним із учасників ініціативи став Територіальний центр соціального обслуговування Диканської селищної ради, який забезпечує надання послуги стаціонарного догляду для шести внутрішньо переміщених осіб.
Микола Коваль, якому в цьому році виповнюється 80 років, переїхав до Диканьки з Харкова ще на початку повномасштабного вторгнення. До цього працював все життя на Харківському авіаційному заводі і, на жаль, зараз має І групу інвалідності.
“Самі розумієте, що в такому віці та стані здоров’я самому бути важко. Безперечно, я дуже радий, що тут за мною є кому доглянути на старості років. Умови гарні, але головне – дуже людяне та уважне ставлення від персоналу” - говорить Микола Іванович.
Територіальний центр соціального обслуговування діє п’ятий рік і щороку обслуговує понад 1,7 тисяч мешканців громади.
Директор Департаменту соціального захисту населення ПОВА Людмила Корнієнко говорить, що потреба у проживанні та догляді для людей літнього віку та людей з інвалідністю лише зростає, тому важливо аби громади розвивати цей напрям, зокрема, і за рахунок участі у відкритих бюджетних програмах.
Територіальні громади Полтавщини, які зацікавлені у участі в ініціативі Мінсоцполітики «гроші ходять за людино» відповідно до Постанови КМУ від 6 серпня 2024 р. № 888 можуть отримати консультацію в профільному відділу Департаменту за телефоном (0532) 68-12-34.
Нагадаємо, щоб отримати послугу підтриманого проживання чи стаціонарного догляду, потрібно подати письмову чи електронну заяву до органу місцевого самоврядування за місцем проживання або за місцем звернення. Після укладання договору із надавачем соціальних послуг людина починає отримувати послугу, а кошти для сплати за отриману послугу Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю перерахує їй на банківську картку. За послуги людина самостійно розраховується карткою.
Органи місцевої влади мають визначити осіб, які відповідатимуть за реалізацію проєкту та визначатимуть потреби людей, які потребують зазначених послуг.
Фінансування соціальних послуг стаціонарного догляду, підтриманого проживання здійснюється за державний кошт. Так, на 2025 -й рік для надання соціальних послуг понад 2300 особам в державному бюджеті передбачено майже 367 млн грн.
Всі Внутрішньо переміщені особи