Щоб брати участь у громадському обговоренні проектів потрібно авторизуватися!
Про затвердження змін до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці
М І Н І С Т Е Р С Т В О
СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Н А К А З
м. Київ
___________________ № ___________________
Про затвердження змін до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці
Відповідно до статті 18 Закону України „Про охорону праці”, пункту 8 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423 (зі змінами),
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Зміни до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого
наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26 січня 2005 року № 15, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України
15 лютого 2005 року за № 231/10511, що додаються.
2. Директорату норм та стандартів гідної праці (Кузовой Ю. В.) забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Крентовську О. П.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр Ю. Соколовська
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства соціальної політики України
__________ 20__ року № ______
ЗМІНИ
до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці
1. У главі 1:
1) у пункті 1.1 слова „учнів, курсантів, слухачів та студентів навчальних закладів” замінити словами „здобувачів освіти”;
2) у пункті 1.4:
абзац другий викласти у такій редакції:
„галузевий навчальний центр – визначений міністерством або іншим центральним органом виконавчої влади підпорядкований заклад освіти, навчальний підрозділ або навчальний центр, що проводять навчання з питань охорони праці посадових осіб та інших працівників підприємств, установ та організацій, які перебувають у сфері управління зазначених міністерств, інших центральних органів виконавчої влади;”;
абзац четвертий виключити;
в абзаці шостому слова „учнів, курсантів, студентів, слухачів” замінити словами „здобувачів освіти”;
абзац десятий викласти у такій редакції:
„Інші терміни вживаються у значеннях, наведених в законах України „Про охорону праці” та „Про освіту”.”.
3) у пункті 1.5:
слова „та промислової безпеки” замінити словами „за формою, наведеною у додатку 8 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 р. № 48).”;
2. Главу 2 викласти у такій редакції:
„2. Вивчення основ охорони праці у закладах освіти
2.1. Навчання з питань охорони праці в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти надається згідно зі стандартами освіти, що визначають вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей і загальний обсяг навчального навантаження здобувачів освіти.
2.2. Навчання з питань охорони праці під час підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників у закладах освіти проводиться відповідно до планів і програм навчання на основі стандартів професійної освіти, які передбачають компетентнісний підхід до вивчення основ охорони праці, а також відповідно до Положення про порядок навчання і перевірки знань з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності в закладах, установах, організаціях, підприємствах, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки України, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 18.04.2006 № 304, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07.07.2006 за № 806/12680 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 22.11.2017 № 1514, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.12.2017 за № 1512/31380).
2.3. При підготовці в закладах професійної (професійно-технічної) освіти працівників за професіями, пов’язаними з роботами підвищеної небезпеки, навчання з питань охорони праці проводиться відповідно до глави 4 Типового положення з урахуванням вимог Положення про навчання неповнолітніх професіям, пов’язаним з важкими роботами і роботами з шкідливими або небезпечними умовами праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 30.12.1994 № 130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20.01.1995 за № 14/550 (зі змінами).”.
3. У главі 3:
1) у назві глави слова „на підприємстві” виключити;
2) пункт 3.1 викласти в такій редакції:
„3.1. Працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи, а також здобувачі освіти під час трудового і професійного навчання проходять за рахунок роботодавця інструктажі, навчання та перевірку знань з питань охорони праці, надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також правил поведінки у разі виникнення аварії.”;
3) пункт 3.3 викласти у такій редакції:
„3.3. Організацію навчання та перевірки знань з питань охорони праці працівників, у тому числі під час професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації здійснюють працівники служби кадрів або інші спеціалісти, яким роботодавцем доручена організація цієї роботи.
Навчання та перевірка знань з питань охорони праці працівників може проводитись як безпосередньо роботодавцем, так і у навчальних центрах, у тому числі галузевих, відповідно до цього Типового положення.
Форми і методи навчання та перевірки знань з питань охорони праці визначаються відповідно роботодавцем, навчальним центром або галузевим навчальним центром, що їх проводить.
Навчання з питань охорони праці може проводитись як традиційними методами, так і з використанням сучасних видів навчання - модульного, дистанційного тощо, а також з використанням технічних засобів навчання: аудіовізуальних, комп'ютерних навчально-контрольних систем, комп'ютерних тренажерів.”;
4) пункт 3.5 викласти в такій редакції:
„3.5. Перевірка знань працівників з питань охорони праці проводиться за нормативно-правовими актами з охорони праці, додержання яких входить до їхніх функціональних обов'язків.”;
5) пункти 3.7 – 3.11 викласти у такій редакції:
„3.7. Перед перевіркою знань з питань охорони праці на підприємстві для працівників організовується навчання у порядку, визначеному п. 3.3 Типового положення.
3.8. Перевірка знань працівників з питань охорони праці за результатами навчання у навчальному центрі здійснюється комісією з перевірки знань з питань охорони праці (далі – комісія навчального центру), утвореною навчальним центром у кількості не менше 3 (трьох) осіб.
До складу комісії навчального центру входять викладачі та інші працівники навчального центру, а також можуть залучатися (за згодою) представники відповідного (за місцем проведення перевірки знань) територіального органу Держпраці, представники відповідних профспілок, страхові експерти з охорони праці відповідного (за місцем проведення перевірки знань) робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України (далі – Фонд), інші фахівці з охорони праці.
3.9. Перевірка знань працівників з питань охорони праці за результатами навчання безпосередньо у роботодавця здійснюється комісією з перевірки знань з питань охорони праці (далі – комісія роботодавця), утвореною роботодавцем у кількості не менше 3 (трьох) осіб.
Головою комісії роботодавця призначається його керівник або заступник керівника, або інша посадова особа, до службових обов’язків яких входить організація роботи з охорони праці, а в разі утворення комісії в окремому структурному підрозділі – керівник або заступник керівника відповідного структурного підрозділу.
До складу комісії роботодавця можуть входити спеціалісти служби охорони праці, представники юридичної, виробничих, технічних служб, представники профспілки або уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці.
До складу комісії роботодавця можуть залучатися страхові експерти з охорони праці відповідного робочого органу виконавчої дирекції Фонду та викладачі охорони праці, які проводили навчання.
У разі неможливості створити комісію роботодавцем, що входить в об’єднання підприємств, перевірка знань може здійснюватися комісією іншого роботодавця – учасника об’єднання.
3.10. Усі члени комісії навчального центру, у тому числі галузевого, або комісії роботодавця у порядку, установленому Типовим положенням, повинні пройти навчання та перевірку знань з питань охорони праці.
3.11. Перелік питань або тестів для перевірки знань з питань охорони праці (далі – перелік питань) розробляється згідно з нормативно-правовими актами з охорони праці, тематичними планами і програмами навчання з урахуванням специфіки виробництва та функціональних обов’язків працівників та затверджується головою комісії навчального центру або головою комісії роботодавця, які забезпечують оприлюднення переліку питань на офіційних веб-сайтах навчального центру чи роботодавця, або в інший спосіб, доступний для працівників, які проходять перевірку знань з питань охорони праці.”;
6) пункт 3.20 виключити.
4. Пункти 4.2 – 4.4 глави 4 викласти в такій редакції:
„4.2. Спеціальне навчання з питань охорони праці може проводитись як безпосередньо роботодавцем, так і у навчальних центрах, у тому числі в галузевих, у порядку, визначеному главою 3 Типового положення.
У разі здійснення професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації безпосередньо на підприємстві спеціальне навчання з питань охорони праці є складовою зазначеної професійної підготовки.
4.3. Спеціальне навчання з питань охорони праці проводиться за навчальними планами та програмами, які розробляються з урахуванням відповідних нормативно-правових актів з охорони праці, конкретних видів робіт, виробничих умов, функціональних обов’язків працівників і затверджуються наказом (розпорядженням) роботодавця або навчального центру.
4.4. Перевірка знань з питань охорони праці після проведення спеціального навчання здійснюється:
комісією роботодавця (якщо навчання проводилось безпосередньо роботодавцем) у порядку, визначеному главою 3 Типового положення;
комісією навчального центру (якщо навчання проводилось у навчальному центрі) у порядку, визначеному главою 3 Типового положення, з обов’язковим залученням представника відповідного (за місцем проведення перевірки знань) територіального органу Держпраці (за згодою), представника відповідних профспілок (за згодою). Листи-запрошення щодо залучення зазначених представників Держпраці та профспілок до складу комісії навчального центру мають містити інформацію про місце, дату, час проведення засідання комісії, орієнтовну кількість осіб, які проходитимуть перевірку знань з питань охорони праці та перелік основних нормативно-правових актів з охорони праці щодо яких проводитиметься перевірка знань з питань охорони праці та надсилаються навчальним центром не пізніше ніж за десять робочих днів до дня засідання комісії. Держпраці та профспілки повідомляють про участь у складі комісії навчального центру своїх представників відповідними листами. У разі ненадання таких листів засідання комісії навчального центру може проводитися без участі зазначених представників;
комісією галузевого навчального центру (якщо навчання проводилось у галузевому навчальному центрі) у порядку, визначеному абзацами другим, третім пункту 5.3 глави 5 цього Типового положення.”.
5. У главі 5:
1) пункт 5.1 викласти у такій редакції:
„5.1. Посади посадових осіб, які проходять навчання і перевірку знань з питань охорони праці визначено у переліку (додаток 3) (далі – посадові особи).
Посадові особи проходять навчання та перевірку знань з питань охорони праці під час прийняття на роботу і періодично - один раз на три роки, згідно з Типовими тематичним планом і програмою навчання з питань охорони праці посадових осіб (додаток 4).”;
2) в абзаці першому пункту 5.2 слова „вищих навчальних закладів” замінити словами „закладів вищої освіти”;
3) абзаци другий та третій пункту 5.2 замінити абзацом такого змісту:
„Перевірка знань з питань охорони праці цієї категорії посадових осіб проводиться комісією навчального центру у порядку, визначеному главою 3 Типового положення, з обов’язковим залученням представників відповідного територіального органу Держпраці та представників відповідних профспілок у порядку, визначеному абзацом третім пункту 4.4 Типового положення.”;
4) абзаци другий – четвертий пункту 5.3 викласти у такій редакції:
„Перевірка знань з питань охорони праці посадових осіб, зазначених у абзаці першому цього пункту, які пройшли навчання у галузевих навчальних центрах, проводиться комісією галузевого навчального центру, створеною наказом вищого органу у кількості не менше 3 (трьох) осіб. Очолює комісію галузевого навчального центру керівник або заступник керівника цього органу, до службових обов'язків якого входить організація роботи з охорони праці, чи керівник служби охорони праці цього органу.
До складу комісії галузевого навчального центру входять представники відповідних профспілок та можуть залучатися представники відповідного (за місцем проведення перевірки знань) територіального органу Держпраці, а також штатні викладачі галузевого навчального центру, де проводилось навчання (за згодою).
Перевірка знань з питань охорони праці посадових осіб, зазначених у абзаці першому цього пункту, які пройшли навчання в навчальних центрах, проводиться комісією навчального центру у порядку, визначеному главою 3 Типового положення, з обов’язковим залученням представника відповідного територіального органу Держпраці та представника відповідних профспілок у порядку, визначеному абзацом третім пункту 4.4 Типового положення.”;
5) у пункті 5.4 слова „на підприємстві” замінити словами „у роботодавців, або у навчальних центрах, або у галузевих навчальних центрах”.
6. У главі 6:
1) у пункті 6.3 слова „з учнями та студентами” замінити словами „зі здобувачами освіти”;
2) у пункті 6.4 слова „з учнями, курсантами, слухачами та студентами навчальних закладів” замінити словами „зі здобувачами освіти”;
3) у пункті 6.6 слова „з учнями, студентами, курсантами, слухачами” замінити словами „зі здобувачами освіти”:
4) пункт 6.12 викласти у такій редакції:
„6.12. Інструктажі з питань охорони праці для здобувачів освіти під час трудового і професійного навчання у закладах освіти проводяться у порядку, визначеному відповідними нормативно-правовими актами з охорони праці в галузі освіти.”.
7. Пункт 2 додатку 3 до Типового положення викласти в такій редакції:
„2. Заклади освіти
2.1. Керівники, заступники керівників закладів освіти, на яких покладена відповідальність за організацію безпечного ведення робіт, керівники та викладачі кафедр охорони праці.
2.2. Майстри та інструктори виробничого навчання, наставники, керівники виробничої практики та інші посадові особи, які викладають питання охорони праці, безпечного ведення робіт або проводять інструктажі з охорони праці зі здобувачами освіти.”.
Генеральний директор Директорату
норм та стандартів гідної праці Ю. Кузовой
Додаткові матеріали
- Прогноз впливу
- Порівняльна таблиця
- Повідомлення про оприлюднення
- Аналіз регуляторного впливу
- Пояснювальна записка
Обговорення
Кількість користувачів, що приймають участь в обговорюванні проекту: | 57 |
Додано пропозицій: | 11 |
Підтримка проекту: | Так:48 Ні:7 |
Всі Обговорення проектів нормативно-правових актів